Premiéra filmu o útoku na World Trade Center přijata příznivě

Vložil
ČTK
04.08.2006 21:00
USA

New York

New York - Kritika a média přijaly převážně příznivě nový film Olivera Stonea World Trade Center, který pojednává o dramatických situacích po teroristickém útoku na newyorské mrakodrapy z 11. září 2001 z hlediska záchranářů. Premiéra se konala v noci na dnešek v divadle Ziegfeld Theatre na newyorském Times Square. Odlišná je ale reakce pozůstalých po obětech, které v  troskách mrakodrapů zahynuly: ti autorům vytýkají, že stvořili typicky hollywoodskou show, místo aby se svým dílem snažili přispět k tomu, aby se podobná tragédie již nemohla opakovat.

    Film popisuje osudy lidí, kteří byli 11. září přítomni v okolí budovy Světového obchodního střediska. Zaměřuje se hlavně na postavy dvou skutečných policistů, Johna McLoughlina a Williama Jimena, kteří se zoufale snažili pomoci lidem uvězněným v mrakodrapech zasažených letadly, a kteří sami byli nakonec posledními dvěma osobami, které se z trosek zborcených mrakodrapů podařilo zachránit. V základě tedy jde o příběh reálných lidí: roli policisty McLoughlina hraje Nicolas Cage.
    "Lidé, jejichž osudy jsme líčili, byli v trvalém spojení s produkcí," řekl režisér Stone podle BBC News. "Will a John byli prakticky součástí produkčního týmu. Také záchranáři byli s námi. Detaily jsou proto velmi věrné," dodal.
    Americká média film charakterizovala jako vyjádření úcty odvaze a sebeobětování záchranářů, nikoli příběh o terorismu. "Stoneovi se zdařilo předat divákovi pocit, že je uprostřed děje mezi hroutícími se mrakodrapy," napsal magazín Newsweek. Podle časopisu Variety má film "přitažlivé a dojemné scény, ale vykazuje i zdlouhavé, ztuhlé části".
    Pozůstalí po obětech 11. září však pojetí filmu odmítli. "Hollywood by nám více pomohl, kdyby působil v tom smyslu, aby se 11. září 2001 už nikdy nemohlo opakovat," řekla zakladatelka organizace Rodiny 11. září Carie Lemacková. "Nejde nám o to, aby lidé seděli a koukali na film, ale aby něco aktivně dělali (proti terorismu)," dodala podle agentury DPA.
    Další rodinní příslušníci obětí kritizovali studio Paramount, že mu zjevně více záleželo na zisku než na zpracování tragédie. Paramount ale oznámil, že výnos z prvních pěti dnů komerčního promítání filmu věnuje pozůstalým. Napodobil tak studio Universal, které pozůstalým věnovalo "sedmimístnou sumu" z výnosu svého filmu Let 93, který jako první pojednával o  událostech z 11. září. Tento snímek se však zaměřil na vzpouru cestujících v  jednom z unesených letadel, které tak ke svému cíli, jež mělo zničit, nikdy nedoletělo. Teroristé raději stroj strhli k zemi, než by cestujícím dovolili, aby je přemohli.
0 komentářů
přidat komentář