Před 80 lety se narodil rakouský malíř a architekt Hundertwasser

Vložil
ČTK
15.12.2008 10:05
Jeseník

Vídeň/Praha - Osmdesáté narozeniny by 15. prosince oslavil excentrický rakouský architekt, grafik a malíř Friedensreich Hundertwasser. Jako malíř proslul především pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály jako symbolu harmonie a nekonečna.

    Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii. Nazýval ji ďáblovým nástrojem a argumentoval tím, že v přírodě nic takového neexistuje. V jednom ze svých manifestů dokonce požadoval, aby byly rovné čáry zakázány.
    Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností. Nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Na základě jeho vizí bylo postaveno na 200 menších nebo větších objektů především v Rakousku a v Německu. Tím nejznámějším je nepochybně Hundertwasserův-Krawinův dům ve Vídni, který projektoval společně s kolegou Josefem Krawinou. Friedensreich Hundertwasser, "odstraňovač architektonické šedi", zemřel na infarkt v únoru 2000 během plavby z Nového Zélandu do Evropy na palubě lodi Queen Elizabeth 2.
0 komentářů
přidat komentář

Související články