Před 50 lety zemřel architekt Le Corbusier

Vložil
ČTK
26.08.2015 17:45
Le Corbusier

Roquebrune-Cap-Martin - Jednoduché tvary a čisté plochy, po nichž může nerušeně přecházet sluneční svit, zahrady na střechách a dominující materiály železobeton, ocel a sklo. Takový byl styl švýcarsko-francouzského architekta a malíře Le Corbusiera, který zemřel před 50 lety, 27. srpna 1965. Purismem, jak tento styl nazval, inspiroval mnohé další architekty, včetně českých.
    Za své strohé železobetonové stavby i vizionářské představy sídlištních velkoměst si ale Le Corbusier nevysloužil jen obdiv, ale i nepochopení a odsouzení. Svou teorii "vertikálních zahradních měst," v nichž mělo být vše pojato velkolepě - velké budovy, velká otevřená prostranství, velké dálnice - se nepříliš úspěšně pokusil uvést v život v Indii ve městě Čandígarhu a jeho žáci totéž zkusili v Brasílii.
    Vlastním jménem Charles Édouard Jeanneret-Gris vytvořil kromě světově proslulých nábytkových designů i soubor soch, maleb, kreseb, kvašů, koláží, grafik i tapiserií, a také několikrát přednášel v Praze. Byl nadšen z Veletržního paláce a vytvořil plán zástavby Zlína, jež ale zůstal nerealizován. A vzhled Karlových Varů tehdy ohodnotil jako "slet šlehačkových dortů". V Le Corbusierově ateliéru pracovali i někteří čeští architekti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články