Phare Tower v Paříži od Morphosis

Zdroj
The New York Times
Vložil
Petr Šmídek
20.12.2006 17:15
Maynův projekt nejvyšší kancelářské budovy do Paříže byl vybrán 1. prosince 2006 (dalšími soutěžícími byli H&deM, OMA a Nouvel). Zdaleka viditelná elegantní silueta zahalená do průsvitného pláště je na hony vzdálená ostrým rohům, násilným erupcím a fragmentárním formám, na které jsme od něho byli doposud zvyklí. Věž by měla vyrůst na stejném pozemku, kde Jean Nouvel plánoval před sedmnácti lety svoji Tour sans Fins.
Dvaašedesátiletý architekt v interview pro The New York Times řekl: „Ukázal jsem svou jemnější stránku, moje žena si mě proto opravdu dobírá. Smyslnost Paříže si našla svoji cestu do projektu.“ Stavbu Phare Tower rád přirovnává k “navrstvenému oblečení“ nebo dámskému živůtku. „Kůže se stala primární a tělo až druhotné. Věž se stala metabolizovanou, kůží. ... Vytvářím něco, útočím na to, ono se to pohne, změní, zareaguje na povahu kritiky. To se děje opakovaně, dokud ideu nevyčerpáme. Pak je to dokončené, udělané. Já nejsem hotový. Já jsem teprve začal.“
Projekt by měl být vrcholným bodem přehodnocujícím celé La Défense, chladně přijímanou kancelářskou čtvrť na západním okraji Paříže. Maynova ekologicky přívětivá věž se chová organicky už od svého základu, jemně se naklání a nahoře mizí do jemných fragmentů, které budou sloužit jako větrná elektrárna.
> Link
0 komentářů
přidat komentář