Pařížské Champs-Elysées ztrácejí dle nové studie styl

Vložil
ČTK
01.12.2006 16:20
Pardubice

Paříž - Ulici Champs-Elysées, nablýskané městské třídě plné obchodů, kaváren a kin a jednomu ze symbolů Paříže, hrozí, že ztratí styl. Studie jedné poradenské společnosti, kterou si nechal vypracovat starosta francouzské metropole, ukázala, že "Elysejská pole" se stávají ulicí bez tváře plnou prodejen známých světových řetězců a fastfoodů.

"Můžeme riskovat, že z Champs-Elysées bude něco jako Oxford Street?" ptají se autoři studie s narážkou na známou londýnskou ulici, která měla kdysi lesk a slávu a kterou nyní zaplnily prodejny levné obuvi.
Hlasy, že Champs-Elysées upadají, se podle agentury Reuters ozývají již delší dobu. Podle kritiků není proslulá třída už nic víc než turistické lákadlo nebo místo masových oslav, jako byla pouliční party po vítězství Francie na mistrovství světa ve fotbale v roce 1998.
Ulice, o níž turističtí průvodci rutinně hovoří jako "o nejkrásnější avenue na světě", se během století změnila z elegantní promenády lemované stromy v jedno z nejdražších míst na světě.
Champs-Elysées nejsou zaměřeny jen na luxusní zboží jako blízké ulice Faubourg St. Honoré nebo avenue Montaigne. Zastoupení zde mají různé autosalony a aerolinky. Své vlajkové obchody zde umístily světové značky, jako Virgin nebo Adidas.
Místním barům a restauracím se však obyvatelé hlavního města kvůli přemrštěným cenám vyhýbají. Existenci jedné z největších atrakcí pro Pařížany, kin, zase ohrožují vysoké nájmy, které si mohou dovolit platit jen obchody světových řetězců.
"Kdyby tu už nebyla kina, Pařížané by vůbec neměli důvod, proč na Champs-Elysées chodit. Ztratili bychom nejen část našeho nočního života, ale změnila by se také celková atmosféra," řekl Dominique Rodet, předseda Výboru pro Champs-Elysées, skupiny, jež zastupuje zájmy místních obchodníků.
Pařížský starosta Bertrand Delanoë již vyzval k předkládání "smělých návrhů" ohledně budoucnosti slavné třídy. Ty by podle něj měly zajistit, aby si "Elysejská pole" zachovala svou "jedinečnou identitu".
0 komentářů
přidat komentář