Otevření muzea Turner Contemporary od Davida Chipperfielda

Zdroj
Turner Contemporary
Vložil
Petr Šmídek
20.04.2011 09:00
David Chipperfield

Londýnský architekt David Chipperfield, čerstvý nositel Ceny Evropské unie za současnou architekturu, otevřel o uplynulém víkendu ve výletním městečku Margate na jihovýchodním pobřeží Anglie další svou realizaci - Turner Contemporary. Nové muzeum slavnostně otevřela přední britská umělkyně Tracey Emin řazená do tzv. skupiny YBAs (Young British Artists), která ve zdejším městě strávila nepříliš šťastné mládí.
Chipperfieldova muzeum má zajistit zašlému lázeňskému městu s téměř dvacetiprocentní nezaměstnaností novou vlnu turismu podobnou jako spustilo Guggenheimovo muzeum v baskickém Bilbau. Na rozdíl od Gehryho bujaré stavby Chipperfield vsadil na střídmost forem. Šestice identických objemů připomíná shedové střechy průmyslových hal. Chipperfield ke svému projektu dodává: „Chtěl jsem, aby stavba měla v sobě něco nevinného až naivního. Je podřízena přísné geometrii a nemá vyzařovat nic náročného či světáckého.“
Muzeum nese jméno podle anglického malíře Josepha Mallord William Turnera pokládaného za předchůdce impresionismu, který v Margate strávil část svého dětství. Na jeho obrazech zachycujících romantickou krajinu se často objevují lodě a moře. Turner byl přesvědčen, že okolo Margate se nachází nejkrásnější nebe v Evropě. V dospělosti se sem často vracel a pronajímal si dům na pobřeží, na jehož místě vyrostlo dnešní muzeum. Významnou roli hrálo také osvětlení, kdy je do výstavních prostorů vpouštěno od moře rozptýlené severní světlo.

Více informací>
0 komentářů
přidat komentář

Související články