Opravený terminál letiště v Roissy zahájil provoz

Zdroj
Pavel Zavadil
Vložil
ČTK
30.03.2008 15:35
Francie

Paříž

Paříž - Skoro čtyři roky po zřícení části klenby, které si vyžádalo čtyři životy, byl dnes znovu zahájen provoz na terminálu 2E hlavního pařížského letiště Roissy/Charles de Gaulle. Jako první do něj vstoupili cestující z Atlanty, na odletech byla jako první odbavena Moskva. Do konce roku by mělo terminálem projít šest milionů pasažérů a dál pak devět milionů ročně.

    Terminál bude sloužit hlavně pro odbavování dálkových letů společností sdružených v aliance SkyTeam, jejímž členem jsou i České aerolinie. Lety mezi Paříží a Prahou, které byly původně odbavovány na tomto terminálu a v době jeho rekonstrukce na 2B, jsou ode dneška přesunuty na terminál 2D. Z něho už také dnes ráno odletěly první spoje do Ruzyně.
    Při neštěstí 23. května 2004 se zřítil 30 metrů dlouhý segment klenby. Kromě čtyř mrtvých bylo zaznamenáno šest raněných. Terminál byl tehdy v provozu necelý rok. Příčinou zhroucení byla nedostatečná odolnost betonové klenby.
    Při rekonstrukci, která stála 130 milionů eur (skoro 3,4 miliardy korun), byl beton nahrazen kovem, takže klenba je nyní šestapůlkrát lehčí. Původní podoba terminálu zůstala zachována. Je to stále futuristicky vyhlížející, 660 metrů dlouhý tubus s elipsovitým profilem. Jeho interiéru po estetické stránce prospělo hojné uplatnění světlého dřeva na stěnách. Víc než v  původní podobě se pamatuje na pohodlí cestujících.
    Vyšetřování neštěstí z trestněprávního hlediska ještě není ukončeno. Je vedeno pro "neúmyslné zabití a zranění", ale zatím nebylo proti nikomu vzneseno obvinění.
    Terminál postavila společnost Eiffage nákladem 750 milionů eur. Byla to chlouba letiště v  Roissy a zahájení provozu doprovázela velká sláva. Jeho dnešní obnovení se obešlo bez jakýchkoli oficialit.
0 komentářů
přidat komentář