OMA představuje na benátském Bienále obrodu dvou evropských měst

Zdroj
tisková zpráva OMA
Vložil
Kateřina Lopatová
17.09.2008 14:05
OMA – Office for Metropolitan Architecture vystavuje na 11. mezinárodním bienále architektury v Benátkách projekty regenerace pařížské komerční čtvri La Défense a zanedbaného rybářského přístavu SaintElia v italském Cagliari.


Územní plán La Défense
Projekt kanceláře OMA je vystaven v rekonstruované budově Querini Stampalia, jejímž autorem je  Carlo Scarpa. Kurátorem přehlídky celkem třinácti návrhů různých autorských týmů pro čtvrť La Défense je Francis Rambert.
Projekt kanceláře OMA vychází z pochopení zápasu La Défense o udržení a potvrzení své pozice na mezinárodní scéně. Územní plán přichází s myšlenkou na vytvoření uzlového bodu, jenž by La Défense transformoval v kompaktní a efektivně fungující komerční čtvrť. Tohoto cíle má být dosaženo vybudováním nového centrálního dopravního uzlu umístěného uprostřed oblasti, z nějž by vycházela navazující interní doprava (shuttle) do sousední čtvrti Les Groues, jež by oblast rozšířila a okolí La Défense by oživilo.

Regenerace Saint’Elia
Návrh kanceláře OMA je prezentován v italském pavilonu, v sekci "Housing Italy“ - 12 projektů pro obydlení a znovu-obydlení města, jejímž kurátorem je Francesco Garofalo.
Garofalo vyzval tým italských architektů k prověření výzev, jež s sebou přináší hledání hodnotného domova v éře post-dotovaného bydlení. Projekt kanceláře OMA je zapojený do konceptuálního návrhu italské architektonické firmy Salottobuono, zatímco další účastníci zkoumají především návrhy na konverze industriálních oblastí pro rezidenční účely a nebo usazení komunit imigrantů.

Obě expozice budou otevřeny do 23. listopadu.

Projekt La Défense vznikl ve spolupráci se společností EPAD a s amsterdamskou architektonickou a projekční firmou One Architecture. Italský pavilon podpořila společnost AREA a italské ministerstvo kultury.


OMA  v Benátkách
Předchozí prezentace OMA-AMO na Benátském bienále, stejně jako na Benátském bienále architektury produkoval „think tank“ kanceláře AMO. V roce 2006 zkoumala OMA-AMO dopad developmentu na Perský záliv a v roce 2005 analyzovala expanzi nejvýznamnějších světových muzeí a galerií.
0 komentářů
přidat komentář

Související články