Novou dominantu Défense bude stavět Jean Nouvel

Vložil
ČTK
27.05.2008 11:35
Francie

Paříž


Paříž - Novou dominantou moderní pařížské čtvrti Défense bude 301 metrů vysoký mrakodrap podle návrhu francouzského architekta Jeana Nouvela. Vítězství jeho návrhu oznámila dnes francouzská média. Mrakodrap má stát do roku 2015 a bude se jmenovat Tour Signal.
    Nouvel byl jedním z  pěti finalistů, mezi nimiž správa čtvrti rozhodovala. Dnešnímu listu Le Parisien ještě před oficiálním oznámením výsledku soutěže Nouvel řekl, že jeho návrh se prosadil díky své víceúčelovosti. V nové věži mají být kanceláře, hotel s  atriem, obchody, restaurace i byty. Budova je prý také příkladná z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí.
    Nová věž se má stát symbolem plánované modernizace čtvrti Défense, která vyrostla převážně v 70. a 80. letech. Plány vycházejí z přesvědčení, že bez modernizace a rozšíření Défense ztratí Paříž na přitažlivosti pro velké světové společnosti v soutěži s Londýnem, Frankfurtem a Barcelonou. Dosud nejvyšší budovou čtvrti je 180 metrů vysoké sídlo společnosti TotalFinaElf.
    Nouvel, kterému bude v srpnu 62 let, patří k  nejvyhledávanějším architektům posledních desetiletí. Podle jeho návrhů vyrostly například v Paříži obdivovaný Institut arabského světa a Muzeum domorodého umění na nábřeží Branly, v Tokiu výšková budova Dentsu Tower a v Barceloně mrakodrap Torre Agbar. Mezi jeho kreace patří i pražská budova Zlatý anděl.
0 komentářů
přidat komentář