Nouvel se v návrhu pekingského NAMOC inspiroval kaligrafií

Vložil
ČTK
15.05.2013 23:20
Francie

Paříž

Jean Nouvel

Paříž - Světoznámý francouzský architekt Jean Nouvel se při návrhu budovy nového čínského národního muzea výtvarných umění nechal inspirovat kaligrafií. Nouvel to uvedl v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro, v němž prozradil první podrobnosti o plánované stavbě. Objekt prý bude zhotoven z kamene, skla a kovu.
    Budoucí muzeum, které by mělo být dokončeno v roce 2017, se bude nacházet v blízkosti známého pekingského olympijského stadionu, jemuž se přezdívá Ptačí hnízdo.
    Nouvel, který je držitelem Pritzkerovy ceny z roku 2008, vyhrál soutěž o návrh budovy muzea NAMOC (National Art Museum of China) v roce 2010, když za sebou nechal i tak význačné osobnosti, jako je britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová či Američan Frank Gehry.
    "Mou inspirací bylo čínské kaligrafické umění charakterizované básníkem a malířem Š'-tchaem ze 17. století", který řekl, že "jediný tah je zdrojem všeho".
    Dvě stě metrů dlouhá budova muzea bude "celá z kamene, skla a kovu". Bude se prostírat severojižním směrem od Zakázaného města směrem k olympijskému stadionu. Symbolicky tak "spojí sbírky starého a současného umění".
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pěkný příklad...
T Fiala
16.05.13 09:48
Pěkný příklad
Vích
17.05.13 01:34
zobrazit všechny komentáře

Související články