Newyorský imám usiluje o stavbu mešity v blízkosti Ground Zero

Vložil
ČTK
13.09.2010 20:05
USA

New York

New York - Imám Feisal Abdul Rauf, který prosazuje stavbu mešity a islámského střediska v New Yorku, je ochotný ke kompromisům. Dnes to řekl novinářům, aniž by upřesnil, zda je připraven přistoupit i na jiné umístění stavby. Stavba mešity vyvolala v New Yorku řadu demonstrací, protože má vyrůst nedaleko kráteru po mrakodrapech Světového obchodního střediska (WTC), které v  září 2001 zničili islámští radikálové pomocí unesených letadel.
    "Zkoumáme všechny možnosti," řekl Rauf. "Pracujeme na něčem, co vyřeší tuto krizi," dodal. V posledních dnech v New Yorku demonstrovali stoupenci i  odpůrci stavby mešity v blízkosti někdejšího WTC. Demonstrace do značné míry zastínily i sobotní připomínku devátého výročí teroristických útoků.
    Rauf neřekl, zda je ochoten přistoupit na přesunutí mešity a islámského centra na jiné místo. Navržená lokalita je podle něj důležitá, protože by zesílila hlas umírněných muslimů. Nevyloučil nicméně přerušení stavby.
    Podle newyorského imáma stojí vybudování mešity s islámským střediskem i  za velké rozpory, které nyní vyvolává. "Toto středisko bude místem, kde k sobě všechny víry budou přistupovat ve vzájemném respektu," řekl. "Svět se bude dívat, co se zde děje," doplnil.
    Odpůrci stavby argumentují tím, že vybudování mešity v blízkosti dějiště teroristických útoků ukazuje na neúctu vůči obětem z 11. září 2001. Atentát spáchali radikální muslimové z teroristické sítě Al-Káida a zahynulo při něm téměř 3000 lidí.
    Rauf ale dnes odmítl názor, že by mělo být dějiště útoků považováno za svého druhu "svatou půdu". Zdůraznil, že v okolí kráterů po mrakodrapech WTC stojí několik striptýzových klubů a heren, což podle něj na žádnou posvátnost oblasti neukazuje.
0 komentářů
přidat komentář