Německo prý dá milion eur na záchranu památníku v Osvětimi

Vložil
ČTK
27.02.2009 18:00
Praha

Berlín - Německo dá na záchranu bývalého nacistického koncentračního a vyhlazo- vacího tábora v Osvětimi milion eur (28 milionů korun). Prohlásil to dnes podle agentury AP německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v reakci na nedávnou žádost polské vlády o příspěvek na obnovu této historické památky. Náklady na záchranu muzea Varšava odhaduje na 100 milionů eur (2,8 miliardy korun).

    Steinmeier zároveň podle AP přislíbil, že berlínská vláda dá z příštího rozpočtu na rekonstrukci památníku více peněz a vyzve i německé firmy a soukromé nadace, aby přispěly na zachování tábora, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
    Rozpočet muzea loni činil 27 milionů zlotých (164 milionů korun), z toho polské ministerstvo kultury přispělo 12,7 miliony zlotých (77 miliony korun). Zbytek tvořily vlastní příjmy a pomoc od zahraničních nadací.
    Památník utrpení milionů lidí zahrnuje 190 hektarů plochy. V areálu je 155 staveb a 300 ruin. Podle vedení muzea hrozí zhroucení asi 50 objektů a zbytkům po plynových komorách a krematoriích. Vedle toho se propadají stropy baráků, hnije dřevěná podlaha budov a řadu stěn musí držet podpěry. Pracovníci památníku současně konzervují na 39.000 dokumentů takzvaného "SS-Hygiene Institutu", vězeňské pryčny a kufry po vězních.
    Po německé okupaci Polska vytvořili nacisté z bývalých stájí polského jízdního pluku v Osvětimi koncentrační tábor, který brzy mnohonásobně rozšířili a vybudováním plynových komor a krematorií změnili ve vyhlazovací zařízení. Tábor sloužil k masovému vyvražďování odpůrců nacismu a především Židů ze všech končin okupované Evropy. Nacistickému holocaustu padlo za oběť na šest milionů Židů.
0 komentářů
přidat komentář