Nejvyšší mrakodrap světa bude otevřen v lednu v Dubaji

Vložil
ČTK
05.11.2009 11:05
Praha

Dubaj - V lednu bude s víc než jednoročním zpožděním otevřena nejvyšší budova světa Burdž Dubaj. Vypíná se do výše víc než 800 metrů a staví se od roku 2004. Informovala o tom dnes realitní firma Emaar Properties, která stavbu realizovala.
    Dubajská věž bude otevřena 4. ledna. Na tento den připadá čtvrté výročí nástupu Muhammada bin Rašída Maktúma k moci v Dubaji.
    Mrakodrap je ústředním prvkem nově budovaného dubajského centra. Tamní projekt přijde na 20 miliard dolarů (351 miliard korun) a jeho součástí je i  největší nákupní středisko a také 30.000 bytů.
    Náklady na samotnou věž o  160 poschodích jsou odhadovány na nejmíň miliardu dolarů. Architekt Adrian Smith do stavby zakomponoval byty, kanceláře a také hotel Armani, který bude vybaven nábytkem navrženým slavným italským stylistou Giorgiem Armanim.
    Výškové prvenství dubajské věže ale může být brzo minulostí. V saúdskoarabské Džiddě má vzniknout mrakodrap vysoký jeden kilometr a i o jeho výstavbu se má postarat firma Emaar.
    S otevřením dubajského mrakodrapu se původně počítalo letos, ale inaugurace byla odložena. Ani Dubaj, který je považován za bohatou část Spojených arabských emirátů a mecenáše luxusních stavebních projektů, se nevyhnul současné krizi. Ceny nemovitostí tam od loňského léta spadly o polovinu a společnost Emaar oznámila pro druhou třetinu roku ztrátu 350 milionů dolarů.

2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kvalitní...pomník
Thomas
12.11.09 02:47
zázrak moderní techniky :-)
Gilraen Arcarin
13.11.09 08:23
zobrazit všechny komentáře

Související články