Na newyorské výstavě dětského designu jsou čeští výtvarníci

Vložil
ČTK
30.07.2012 18:15
USA

New York

foto: MoMA
New York - Několik českých výtvarníků je zastoupeno na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění věnované designu pro děti ve 20. století, která začala v neděli. Výstava Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000 zahrnuje mezi jinými exponáty od Ladislava Sutnara, Minky Podhajské nebo Josefa Lady.

    Podle kurátorů "výstava spojuje oblasti dosud málo zastoupené v dějinách designu, které jsou navíc posuzovány odděleně, jako je školní architektura, oblečení pro děti, hřiště, hračky a hry, dětské nemocnice, školky, nábytek a knihy".
    "Dřevěné stavební kostky Ladislava Sutnara jsou titulním obrázkem projektu a Sutnar je rovněž nejpočetněji zastoupeným autorem," uvedla ředitelka newyorského Českého centra Pavla Niklová.
    Příchod modernismu začátkem 20. století, který přinesl velké změny v přístupu k dětem, zastupuje tvorba Minky Podhajské a Jaroslava Horejce. Meziválečné období odrážejí díla Václava Špály a Josefa Lady, zatímco v sekci věnované rolí dítěte v propagandě politických režimů jsou uváděny filmy Hermíny Týrlové Vzpoura hraček a Zuzany Justmanové Hlasy dětí. V sekci zaměřené na obnovu po druhé světové válce a příliv produktů určených dětem jsou vystaveny hračky Libuše Niklové a promítá se Kybernetická babička Jiřího Trnky.
    Výstava nabízí přes 500 exponátů. Přes polovinu tvoří zápůjčky z USA i ze zahraničí, včetně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Výstava v prestižním muzeu potrvá do 5. listopadu.
0 komentářů
přidat komentář