Na Manhattanu vyrostou unikátní garáže v poschodích mrakodrapu

Vložil
ČTK
03.11.2007 13:10
USA

New York

New York - Parkování vozu vedle střešního bytu už nemusí být jen lákavou představou. Na newyorském Manhattanu jsou tento měsíc na prodej údajně nejdražší garáže na světě o rozloze 28 metrů čtverečních, unikátní tím, že přiléhají k obytným prostorám v mrakodrapu. Cena jedné se pohybuje kolem 700.000 dolarů (zhruba 13 milionů korun), píše britský list The Times.
    Před třemi týdny dostala poprvé v USA newyorská projektantská firma povolení k výstavbě garáží nad prvním poschodím obytné budovy. Už léta sice přepravují nákladní výtahy náklaďáky v obchodních budovách nahoru a dolů, ale bezpečnostní důvody doposud bránily tomu, aby se totéž dělo v obytných budovách. Teď však 200 Eleventh Avenue, nový mrakodrap shlížející na řeku Hudson, dostal zelenou k  tomu, aby 14 ze 16 apartmá vybavil vlastní garáží. Ty budou ukryty uprostřed každého poschodí.
    Obyvatelé mrakodrapu vjedou s vozem v  přízemí do výtahu, který je dopraví do jejich patra. Nebudou už muset bloudit po okolí a hledat místo k zaparkování, vláčet tašky a dětské kočárky. Je konec s  obavami, že je na konci ulice přepadnou nějaké kriminální živly.
    Kromě dvou střešních bytů, z nichž jeden je stále ještě na prodej, se cena dalších apartmá pohybuje od 3,65 milionu dolarů (68 milionů korun) výš. Podle projektanta už bylo rozprodáno 70 procent budovy; k mání jsou už jen tři dvojpodlažní byty. Rozloha bytů se pohybuje od 120 do 325 metrů čtverečních. Většina ze 16 apartmá má tři koupelny a tři ložnice. Některá z nich mají také vlastní terasu.
    Podle odhadu Leonarda Steinberga, šéfa marketingu realitní firmy Prudential Douglas Elliman, má garáž přiléhající k bytu hodnotu asi 700.000 dolarů (asi 13 milionů korun), tedy mnohem více, než je cena manhattanských přízemních garáží, které přijdou na závratných 200.000 dolarů (3,7 milionu korun).
    Byty ve výškové budově 200 Eleventh Avenue, které budou k nastěhování v příštím roce, jsou podle The Times překrásné. Ze všech je z oken vysokých od podlahy ke stropu vidět z jedné strany řeku Hudson a z druhé mrakodrapy v centru Manhattanu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články