Na Králickém Sněžníku by opět měla stát rozhledna

Vložil
ČTK
06.07.2013 13:20
Rozhledna v roce 1930 (foto: www.sneznik.cz)
Králíky (Orlickoústecko) - Na polské straně Králického Sněžníku by měla opět stát turistická rozhledna. Obnovit ji na místě původní vyhlídkové věže zbourané v roce 1973 chtějí polské příhraniční obce. ČTK to zjistila z informačního systému EIA pro posouzení dopadu záměru na životní prostředí.
    Návrh stavby byl zpracován ve třech variantách, nakonec byla zvolena konstrukce tvořená do 13 metrů betonem s kamenným obložením, vršek věže bude z velké části prosklený. Na objektu mají být umístěny fotovoltaické panely. Celková výška má dosáhnout 33 metrů. Ke stavbě se využije i kámen z původní rozhledny, další materiál by na vrchol hory dopravil hlavně vrtulník.
    Králický Sněžník se těšil zájmu turistů už na konci 18. století. Stavba rozhledny byla zahájena 17. dubna 1895 a dokončena 9. prosince 1899. Ve stejné době byla vybudována také nepříliš pohodlná a velmi strmá cesta vedoucí z horské louky Hala pod Śnieżnikiem na vrchol hory. V poválečných letech rozhledna vlivem kyselých dešťů značně zchátrala a v roce 1973 byla zbourána. V nejvyšším bodě Králického Sněžníku se dodnes nacházejí pozůstatky věže v podobě asi tři metry vysoké hromady suti.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
vzhled nové rozhledny
pofu
13.07.13 10:00
zobrazit všechny komentáře

Související články