Na Ground Zero by se měl za rok pomalu začít vracet život

Zdroj
Zdeněk Fučík
Vložil
ČTK
08.09.2010 13:25
USA

New York

New York - Ground Zero v New Yorku je i po devíti letech od teroristických útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001 stále jen obřím staveništěm. Za rok by se ale na místo, kde stávalo Světové obchodní centrum, měl pomalu začít vracet život. Na úterní tiskové konferenci o tom novináře přesvědčovali politici i zástupci investorů. Podle nich už nic nebrání tomu, aby se v den desátého výročí tragické události na místě otevřel památník téměř 3000 lidem, kteří zahynuli v troskách Dvojčat.
    Zároveň zde rychle pokračuje stavba nové věže One World Trade Center, která by se měla stát novou dominantou města. Ještě před rokem se přitom nad zemí tyčilo jen několik jejích pater a stavební aktivita na místě byla jen sporadická. Místní politici jsou proto optimističtí. "Přestože jsme v minulosti zaznamenali zpoždění a rozdílné názory, nyní věříme, že jsme na cestě k velkému úspěchu," uvedl guvernér státu New York David Patterson.
    Rekonstrukci dlouho komplikovaly spory a nejasnosti mezi majitelem pozemku, jímž je Přístavní správa států New York a New Jersey, a investorem Larrym Silversteinem, jenž má pozemky pronajaté. Obě strany ale nakonec dosáhly shody a staveniště po dlouhé době viditelně ožilo.
    "V demokracii se nic neděje tak rychle, jak bychom si přáli. Pravdou ale také je, že vás demokracie nakonec dostane na správné místo, i když to někdy bolí a trvá dlouho," podotkl v úterý newyorský starosta Michael Bloomberg. Podle zúčastněných má právě on lví zásluhu na tom, že se na Ground Zero nakonec hnuly ledy, byť se samotné město na projektu jeho obnovy přímo nepodílí.
    Bloomberg stojí v čele správní rady nadace, která připravuje památník obětem útoku, při němž islamističtí teroristé z organizace Al-Káida narazili unesenými dopravními letadly do věží Světového obchodního centra. Představa, že ani na desáté výročí tragédie nebude na místě důstojný památník, pro něj, ale i  pro další politiky nebyla přijatelná.
    Přístavní správa proto podle deníku The New York Times některé plány urychlila a některé změnila, a příští rok by tak 11. září měli v památečním komplexu vzpomínat na své blízké pozůstalí obětí teroristických útoků. O den později by se památník měl otevřít široké veřejnosti. Bude jej tvořit muzeum a dvě obrovské nádrže kopírující tvarem a umístěním základy zničených věží.
    Obě nádrže, po jejichž zhruba devět metrů vysokých stěnách bude neustále stékat voda, budou lemovat stromy. Prvních 16 z plánovaných 400 již je od minulého týdne na místě. Podle ředitele památníku Joea Danielse stromy symbolizují návrat života na místo. V muzeu budou expozice přibližující pozadí útoku i to, jak se po něm změnil svět. Celou jednu místnost vyplní portréty lidí, kteří v troskách Světového obchodního centra zahynuli.
    Dělníci pracující na místě budoucího památníku, který zabere zhruba polovinu současného staveniště, v úterý rovněž umístili ocelový pilíř z trosek Dvojčat, který bude jeho součástí. Další by měli na místo přesunout dnes. Nadace chystající pamětní místo v těchto dnech také představili aplikaci pro mobilní telefony iPhone, přehrávače iPod Touch a tablety iPad, která návštěvníkům poskytne průvodce oblastí, kde kdysi stálo Světové obchodní centrum.
    V jeho budovách zahynulo v roce 2001 po nárazu dvou unesených dopravních letadel pilotovaných teroristy 2752 lidí. Politici záhy po koordinovaných útocích, které kromě New Yorku zasáhly i Pentagon v hlavním městě Washingtonu, slibovali brzkou obnovu místa. V oblasti dolního Manhattanu sice nyní podle Bloomberga žije dvakrát více lidí než před útoky, dokončení rekonstrukce poničeného místa je ale stále v nedohlednu. Věž One World Trade Center by sice měla být hotová v roce 2013, termín dokončení dalších tří plánovaných budov je ale navzdory současnému optimismu politiků stále nejasný.
0 komentářů
přidat komentář