Na Eiffelově věži začíná výstava k 120 letům její existence

Zdroj
Remy Vlachos
Vložil
ČTK
15.05.2009 10:45
Francie

Paříž

Gustave Alexandre Eiffel

Paříž - V prostorách Eiffelovy věže dnes začala výstava k 120 letům její existence. Návštěvníci mají možnost se v prvním patře a na schodech stavby seznámit s její historií, a to prostřednictvím dobových fotografií, obrázků, textových dokumentů a náčrtů. K dispozici jsou také interaktivní počítačové obrazovky, které nabídnou mimo jiné filmové záběry jedné z nejznámějších a nejnavštěvovanějších technických památek na světě.
   
Organizátoři přislíbili, že výstava pod názvem Epocha Eiffelovy věže seznámí turisty se stavbou z jiného úhlu pohledu, například také s jejími částmi, které nejsou pro veřejnost dostupné. Má se také pokusit přiblížit úspěch, kterého dosáhla navzdory tomu, že ji mnoho Francouzů v době jejího vzniku nenávidělo.
    Výstava je rozdělena do osmi nezávislých tematických okruhů. V jednom z nich je pohled na dílo inženýra Gustava Eiffela, který vyprojektoval přes 300 metrů vysokou věž v době, kdy už byl slavným stavitelem mostů. V dalším se mohou zájemci podívat na to, jak se věž stavěla a kolik práce si vyžádala například jenom příprava jejích základů.
    Věž po počátečním odmítání velké části uměleckých kruhů se nakonec stala zdrojem inspirace rozsáhlé malířské a fotografické tvorby. Návštěvníci výstavy mohou vidět výsledky práce velkého množství umělců a také to, jak byla pařížská dominanta využívána k nejrůznějším propagačním účelům, zejména na reklamních plakátech. A pak samozřejmě má své významné místo mezi suvenýry všeho druhu.
    Na výstavě, která potrvá do 31. prosince, nechybějí ukázky mnoha hraných filmů, v nichž se architektonický div světa stal vděčnou kulisou. Rovněž se mohou turisté přesvědčit o tom, jak hodně byla věž inspirací pro podobné stavby v jiných končinách světa, a tedy například i na pražském Petříně.
    Eiffelova věž se u příležitosti 120. výročí také obléká do nového hávu. Necelé tři desítky natěračů přetírají železnou konstrukci krémově hnědou barvou, aby její nová vrstva dál chránila stavbu od koroze. Práce, která potrvá necelé dva roky, se opakuje každých sedm let a nyní se dělá podevatenácté.

0 komentářů
přidat komentář