Moskva má nový park, stojí na místě obřího hotelu Rossija

Vložil
ČTK
09.09.2017 16:25


Moskva - V centru Moskvy byl dnes slavnostně otevřen nový park Zarjaďje, který stojí na místě kdysi největšího hotelu světa Rossija srovnaného se zemí v roce 2006. Desetihektarový park je prvním projektem svého druhu, který v historickém centru města vznikl za posledních 200 let.


Název Zarjaďje je odvozen od historického pojmenování lokality, která se ve středověku nacházela "za řadami" kupeckých krámků u Kremlu. Stavba terasovitého parku, který je dílem americké architektonické firmy Diller Scofidio + Renfo, přišla na 14 miliard rublů (5,3 miliardy korun) a trvala dva a půl roku. Park slavnostně otevřel prezident Vladimir Putin spolu s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem.

Park se má podle moskevské radnice stát výkladní skříní města. Jeho součástí je několik honosných pavilonů, ledová jeskyně, zdravotní středisko a velké podzemní garáže. Zarjaďje má návštěvníkům připomenout přírodní zóny charakteristické pro Ruskou federaci - les mírného pásma, lužní či severský les a step. Zahradníci v parku vysázeli přes milion rostlin.

Hotel Rossija, který stál jen 200 metrů od Rudého náměstí, byl kdysi chloubou sovětských komunistů, než jeho část v roce 1977 pohltily plameny. Požár údajně zavinil opilý montér. Následky byly děsivé, protože projektanti použili v hojné míře vysoce hořlavé a toxické materiály. Zahynulo 42 hotelových hostů a hasičů.

O stavbě parku a jeho podobě bylo po dlouhých diskusích rozhodnuto v roce 2012. Očekává se, že roční návštěvnost se bude pohybovat kolem deseti milionů lidí. Zatím je otevřen jen oficiálním hostům, veřejnosti bude přístupný v pondělí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články