Ministerstvo vnitra v Berlíně od Müller Reimann

Zdroj
faz.net
Vložil
Petr Šmídek
23.11.2007 00:05
Dvanáct let po vyhrané soutěži na rozšíření německého ministerstva zahraničních věcí zvítězil berlínský ateliér Thomase Müllera a Ivana Reimanna v další soutěži na německé ministerstvo. Tentokrát ve spolupráci s curyšským Vogt Landschaftsarchitekten vytvořili nejpřesvědčivější projekt na novou podobu spolkového ministerstva vnitra. Výsledky byly oficiálně uveřejněny 19. listopadu 2007 na tiskové konferenci spolkového úřadu pro stavebnictví. Porota, které předsedal holandský architekt Kees Christiaanse, vybírala z celkem 280 odevzdaných návrhů. V prvním kole se hodnotil urbanismus a ve druhém kole, kam nakonec postoupilo jen 25 prací, byla posuzována samotná architektura. Vítěz dostal peněžitou odměnu 154.000 Euro. Na druhém místě (96.000 Euro) se umístila kancelář Bolwin Wulf Architekten Partnerschaft a třetí (58.000 Euro) skončil rovněž berlínský ateliér Meyer Hinrichs Wilkening.
Ministerstvo vnitra bylo dosud rozstrkáno po Berlíně na třech různých místech v pronajatých budovách. Do nového sídla za 175 milionů Euro by se mělo vejít všech 1350 zaměstnanců ministerstva. Parcela leží na složitém místě mezi nadzemní drahou a kancléřským heliportem. Dosud byla plocha využívána jako parkoviště a ke krátkodobým oslavám.
Porota ve svém závěru píše: „Na první pohled podivně zdeformovaný dům dokonale zapadá do nepravidelně tvarovaného pozemku. Toho je docíleno dynamickým stupňováním tří hmot ve tvaru písmene Z, které svým proplétáním vytváří dvě vnitřní nádvoří. Hmota domu stupňovitě narůstá od pěti po devět poschodí. Uvnitř budova okouzlí elegantní cestou od vstupu přes dvůr k foyer, odkud se člověk může vydat do kanceláří nebo po velkorysém schodišti do atria a zahrady. Klidný modul oken a travertinový obklad fasády zajistí flexibilní využití kanceláří a velice dobré osvětlení i v zadních pracovištích. Energetická koncepce domu, studie denního osvětlení a ekologická udržitelnost jsou na vysoké úrovni, přičemž energetická integrace atria ještě není definitnvní. Dům vesměs přesvědčil svou decentní přítomností a bude tak ministerstvu pochopitelně vyhovovat.“
Všechny soutěžní návrhy budou k vidění do 7. prosince 2007 v berlínském Kronprinzenpalais. Link>
0 komentářů
přidat komentář