Londýnská galerie Tate Modern nabízí zcela novou instalaci

Zdroj
Jiří Majstr
Vložil
ČTK
23.05.2006 17:35
Velká Británie

Londýn

Londýn - Nejvýznamnější britská galerie moderního umění Tate Modern v Londýně dnes přivítala první návštěvníky ve zcela nové instalaci stálých sbírek. Podle ředitele Nicholase Seroty je skoro polovina děl vystavována v této galerii poprvé, i když jsou v trvalém majetku galerie.

Kurátoři soustředili novou instalaci kolem čtyř "bodů zvratu" v umění 20. století, kterým přidělili čtyři hlavní sály ve dvou patrech rozlehlé budovy galerie. Kolem nich jsou výstavy autorů nebo směrů souvisejících v čase, prostoru nebo umělecké myšlence.
Tyto vedlejší expozice se budou každého půl roku mírně obměňovat. Tím chce galerie navodit dynamiku, konflikt a dialog a vyhnout se postupnému kostnatění.
Čtyři zlomové okamžiky - kubismus, surrealismus, abstraktní expresionismus a minimalismus - vybrala galerie nejen kvůli jejich významu pro umění minulého století, ale také proto, že je má nejlépe zastoupeny ve svých sbírkách. Zvláštní sál je věnován umění po roce 2000 a galerie se nyní podle Seroty cíleně zaměřuje na regiony mimo severozápad Evropy a sever Ameriky, a to nově i na střední a východní Evropu.
Znalci, labužníci a studenti moderního umění budou moci v sálech poprvé vidět ikonické obrazy jako je Wham! Roye Lichtensteina nebo celou červenočernou sérii Seagram Murals Marka Rothka. Nechybějí základní díla Maxe Ernsta, Georga Braqua, Roberta Delaunaye, Marcela Duchampa, Pieta Mondriana, Salvadora Dalího, Pabla Picassa, Andyho Warhola a dalších umělců.
Tate Modern je následovnicí galerie Tate. V roce 2000 otevřela jako své nové hlavní sídlo budovu bývalé elektrárny na břehu Temže proti katedrále svatého Pavla. Od toho roku ji navštívilo zhruba 26 milionů návštěvníků. Kromě kvality sbírek pomáhá návštěvnosti fakt, že galerie je stejně jako ostatní hlavní muzea v Británii plně financována z veřejných prostředků a sponzory a nevybírá tedy vstupné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články