Izraelský prezident ve Varšavě oficiálně otevřel židovské muzeum

Vložil
ČTK
28.10.2014 18:25
Polsko

Varšava

Varšava - Oficiálního otevření židovského muzea ve Varšavě se dnes zúčastnil izraelský prezident Reuven Rivlin, který dopoledne přiletěl do polské metropole na dvoudenní návštěvu. Je to jeho vůbec první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu.
    Rivlin návštěvu zahájil jednáním se svým polským kolegou Bronislawem Komorowským. Odpoledne se pak oba zúčastnili oficiálního otevření Muzea dějin polských Židů, které je podle polského prezidenta "investicí do budoucnosti".
    Muzeum ale své brány otevřelo už v dubnu loňského roku a od té doby ho při různých akcích už navštívilo více než 400.000 lidí. Nachází se na místě, jež bylo za války centrem varšavského ghetta. Prostřednictvím dokumentů, nástěnných exponátů, dotykových displejů a rekonstrukcí staveb ukazuje bohatství polské židovské kultury, která byla během holokaustu zcela zničena.
    "To není muzeum holokaustu, nýbrž muzeum života," zdůraznil při slavnostním aktu izraelský prezident. Jeho polský kolega na druhé straně prohlásil, že "polské dějiny nelze pochopit bez dějin polských Židů, a naopak.
    Komorowski na tiskové konferenci, která následovala po dopoledním jednání s Rivlinem, podle agentury PAP mimo jiné poukázal na "dalekosáhlou shodu názorů i v bezpečnostních otázkách a v mezinárodní politice".
    Hovořili přitom o "změnách bezpečnostního prostředí východně od Polska v kontextu rusko-ukrajinské krize a konfliktu" a rovněž o bezpečnostní situaci na Blízkém východě z pohledu Izraele.
    Komorowski potvrdil zájem Polska o prohloubení spolupráce obou zemí, "zejména ekonomickou a v oblasti inovací". "Jsem přesvědčen, že Polsko - země s výrazným ekonomickým úspěchem a člen EU a NATO - bude důležitým a dobrým partnerem i pro Izrael," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články