Italský podnikatel je připraven financovat obnovu Kolosea

Vložil
ČTK
03.12.2010 16:45
Itálie

Řím

Řím - Italský podnikatel Diego Della Valle navrhl, že zajistí financování rekonstrukce římského Kolosea. Vyzval další italské podnikatele, aby následovali jeho příkladu a financovali rekonstrukci Pompejí nebo Benátek.

    "Chceme něco udělat pro velké symboly naší země a chceme to udělat rychle, protože je to nezbytné," řekl ve čtvrtek tisku Della Valle, který vlastní obuvnickou skupinu Tod's a je jedním z předních italských podnikatelů.
    "Nemůžeme čekat, až se (z Kolosea) stanou nové Pompeje," řekl s narážkou na nedávné zřícení Domu gladiátorů a několika zdí v tomto antickém městě.
    Římská radnice a ministerstvo kultury vypsaly v srpnu na obnovu Kolosea konkurs. Ten skončil v říjnu, ale podle Roberta Cecchiho z ministerstva kultury nebyla žádná nabídka vyhovující.
    Della Valle je připraven poskytnout 25 milionů eur (625 milionů Kč), které jsou podle odhadů na rekonstrukci zapotřebí. Zdůraznil, že nechce sponzorovat památku pro komerční účely. "Na Koloseu nespatříte obrovské reklamy na boty," prohlásil. Podnikatel chce poskytnout pouze peníze a samotnou rekonstrukci nechat na úřadech.
    "Považujeme za otázku cti i povinnosti přispět k podpoře image a důvěryhodnosti naší země," uvedla jeho společnost v prohlášení. Podnikatelova nabídka platí do konce roku.
    Della Valle vyzval další podnikatele, aby jej následovali. Stát má podle jeho názoru povzbuzovat mecenáše, aby zachránili národní dědictví, a to zejména výhodnými daněmi. Ministerstvo kultury uvedlo, že se skupinou Diega Della Valle jedná.
    Počet návštěvníků Kolosea se během desetiletí zvýšil na šest milionů ročně, kromě jiného i díky velkofilmu Ridleyho Scotta Gladiátor z roku 2000.
    Koloseum se začalo stavět mezi lety 70 a 72 za císaře Vespasiána a dokončeno bylo v roce 80 za císaře Tita. Je to největší amfiteátr postavený za římské říše, má 188 krát 156 metrů a vysoké je 48,5 metru. Pojme 50.000 až 75.000 diváků a bylo využíváno pro gladiátorské hry a další veřejná představení. Svému účelu sloužilo téměř 500 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články