Italská komise posvětila protizáplavové bariéry v Benátkách

Vložil
ČTK
23.11.2006 16:15
Praha

Benátky (Itálie) - Zvláštní italská komise dala ve středu zelenou projektu na vybudování pohyblivých protizáplavových bariér u Benátek. Náklady na stavbu, jež by měla město ochránit před velkou vodou, se odhadují na 4,3 miliardy eur (asi 120 miliard korun). Projekt ale nebude hotový dříve než za několik let.

    Bariéry schválila komise složená ze státních i místních úředníků i přes odpor starosty Benátek Massima Cacciariho. Ten tvrdí, že plán má své nedostatky, a to jak technické, tak ekologické. Podle Cacciariho nebudou navíc vyčleněné peníze stačit.
    Proti projektu, vypracovanému již minulou vládou Silvia Berlusconiho, protestují také někteří ochránci životního prostředí. Argumentují tím, že Benátky by se po dokončení stavby staly v případě záplav "stojatým rybníkem".
    Příznivci plánu naopak prohlašují, že bariéry jsou pro potápějící se město životně důležité.
    Projekt je pracovně nazván Mojžíš, podle biblické postavy, před níž se rozestoupilo moře. V  případě vzdutého moře se brány vysunou nad hladinu a vytvoří před přívaly vod bariéru kolem Benátek.
    Voda ohrožuje toto historické město na několika frontách. Benátky se dostávají pod vodu při každém zvýšení hladiny Jaderského moře, záplavy jsou přitom stále častější. Debata, jak město zachránit před náporem mořské vody, se táhne už desítky let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články