Itálie zabavila umělci rozložený kostel, který mířil do New Yorku

Vložil
ČTK
02.11.2013 20:00
Itálie

Řím

Řím - Italští celníci překazili na poslední chvíli projekt umělce Franceska Vezzoliho, který kousek po kousku rozebral malý vesnický kostelík a chtěl ho zase postavit během své chystané výstavy v newyorském Muzeum moderního umění (MoMA). V přístavu Gioia Tauro v pátek na příkaz prokuratury zabavili jedenáct kontejnerů, do kterých byl kostel po částech naložený. Podle agentury ANSA byl zákrok nařízen kvůli podezření z nezákonného vývozu kulturní památky.
    Dvaačtyřicetiletý Vezzoli patří k nejzná- mějším a nejkontroverznějším současným výtvarným umělcům v Itálii. V New Yorku se chtěl prezentovat složitým projektem, v němž hrál důležitou roli malý kostelík z kalábrijské vesnice Montegiordano. Polorozbořený svatostánek koupil Vezzoli na internetu a postupně jej rozebíral. Složit jej chtěl na newyorském Long Islandu, kde se nachází galerie PS1, pobočka MoMA. Na stěny kostelíku se pak měla promítat jeho videoartová tvorba.
    Obyvatelé Montegiordana z uměleckého záměru nadšení nebyli a snažili se vývozu kostela zabránit. Vezzoli ale tvrdil, že z jeho strany jde jen o "dočasnou zápůjčku" a že kostel po výstavě zase přiveze a složí na původním místě.
0 komentářů
přidat komentář