Hala v Katovicích se podle expertů zřítila kvůli konstrukční vadě

Vložil
ČTK
08.11.2006 19:10
Polsko

Varšava

Varšava - Příčinou pádu střechy výstavní haly v polských Katovicích letos v lednu byla podle expertů konstrukční vada. Při neštěstí přišlo o život přes 60 lidí včetně dvou Čechů. Na střeše bylo tehdy velké množství sněhu, který však nebyl prvotní příčinou zřícení, vyplývá to z  výsledků, které dnes zveřejnili polští odborníci ve Vratislavi.

    Antoni Biegus z vratislavské technické univerzity agentuře PAP řekl, že příčinou neštěstí byly chyby lidské, konstrukční a projektové. Málo odolné byly podle něj všechny nosné konstrukční prvky haly. Množství sněhu pouze odhalilo nedostatečnou odolnost konstrukce, uvedl. Podle výzkumů by se hala mohla zřítit například i při silném větru.
    Střecha byla podle odborníků špatně projektovaná, špatná byla i nosná konstrukce.
    Specialisté se shodli, že budovy v Polsku občas padají kvůli chybějícímu ověřování projektů. Podle nich by pomohlo, kdyby projekty posuzoval někdo nezávislý, nikoliv projektant, investor nebo dodavatel. Teprve tak by se mohla odhalit nějaká chyba projektu.
    Problém je podle odborníků také v systému konkurzů. Vítězem bývá ten, který zajistí nejlevnější, ale nikoliv nejbezpečnější konstrukci. Příčinou vad bývá také spěch, v němž se staví.
    Hala spadla na konci ledna v době, kdy se v ní konala mezinárodní výstava poštovních holubů. V hale bylo v té chvíli asi 500 lidí. Neštěstí si vyžádalo 65 lidských životů, včetně devíti cizinců. Počet zraněných přesáhl 140.
    Dva projektanty haly policie podezřívá z  úmyslného spáchání neštěstí, třetí je podezřelý z neúmyslného spáchání katastrofy.
    V souvislosti se zřícením haly jsou ve vazbě od února také tři její bývalí šéfové, dva členové vedení a technický ředitel.
0 komentářů
přidat komentář