Experti UNESCO zhodnotí stav Pompejí po zřícení několika objektů

Vložil
ČTK
02.12.2010 12:50
Francie

PařížPaříž - Do italského antického města Pompejí dnes přijeli experti Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), kteří budou zkoumat stav této lokality, kde se v poslední době zřítilo několik staveb. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na UNESCO.

    Experti by měli zkoumat, jak dalece byla poškozena tato památka, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Počátkem listopadu se to zřítil Dům gladiátorů a tento týden několik zdí, mimo jiné v Domě moralisty. To v Itálii vyvolalo vlnu pobouření a znepokojení ohledně péče o antické památky a památky vůbec.
    Posláním expertů, kteří zde setrvají do soboty, je zjistit a popsat případné ohrožení dalších budov a navrhnout ochranná opatření, aby se zabránilo další devastaci lokality. Závěry této mise budou předloženy příštímu zasedání výboru pro světové dědictví v Bahrajnu v červnu příštího roku.
    Pompeje zničila erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Od roku 1860 jsou zde vedeny systematické vykopávky. Jde o nejlépe zachovanou městskou lokalitu z římského období. Pompeje jsou spolu s Herculaneem a Torre Annunziata, které byly rovněž po erupci Vesuvu v roce 79 zasypány popelem, od roku 1997 na seznamu světového dědictví UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články