EU financuje poslední fázi obnovy Národní knihovny v Sarajevu

Vložil
ČTK
09.03.2012 15:10
Foto: Christian Bickel
Sarajevo - Téměř pěti miliony eur bude Evropská unie financovat poslední rekonstrukční práce na slavné Národní knihovně v Sarajevu, která se stala symbolem ničení za bosenské války 1992-1995.

    "Poslední část prací by měla být dokončena do dubna 2014," prohlásil starosta Sarajeva Alija Behmen, který tento týden podepsal dohodu se zástupcem Evropské unie v Bosně Peterem Sorensenem.
    "Sarajevo bude mít znovu svůj klenot postavený v době, kdy byla Bosna součástí Rakouska-Uherska (1878-1914)," řekl Behmen o knihovně, která je považována za jedno z nejcennějších kulturních zařízení svého druhu na celém Balkáně.
    Před válkou byly v knihovně na tři miliony knih, mnohé velmi cenné, různá periodika, oficiální archivy, počítače a malá tiskárna. Objekt v 90. letech 19. století navrhl český architekt působící v Bosně Karel Pařík jako tehdejší sídlo městské správy. Jako knihovna začala monumentální stavba inspirovaná slavnou káhirskou mešitou Kemala II. a stojící na samém východním cípu starého města fungovat koncem 40. let 20. století.
    V srpnu 1992, v době, kdy se v Londýně vedla jednání o bosenské válce, zasypali srbští dělostřelci, kteří drželi město v obklíčení, tuto budovu více než 200 granáty. Obětavou práci hasičů a civilistů, kteří se snažili likvidovat oheň a zachránit hořící knihy, mařili potom skrytí ostřelovači. Plameny sežehly více než 300.000 knih a několik stovek unikátních rukopisů.
    Rekonstrukce impozantní budovy začala v roce 1996 za finanční podpory několika evropských zemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články