Dominantou Petrohradu se stane mrakodrap Gazpromu

Vložil
ČTK
24.09.2009 10:10
Francie

Paříž

Moskva/Petrohrad - Novou dominantou Petrohradu, bývalého hlavního města carského Ruska, se stane 403 metrů vysoký mrakodrap Gazpromu. Navzdory protestům veřejnosti, výhradám ministerstva kultury a varováním UNESCO místní vláda jednomyslně schválila rozhodnutí, které má změnit panorama historického města v roce 2016.
    "Všechny právní otázky byly vyřešeny přísně v souladu se zákonem," cituje dnešní tisk vyjádření petrohradské gubernátorky Valentiny Matvijenkové a ironicky připomíná, že místní předpisy zakazují ve městě stavět novostavby vyšší než sto metrů. Ale gubernátorka a šéf státního plynárenského monopolu Alexej Miller, kteří za mrakodrap lobbují od roku 2005, nakonec dosáhli svého.
    Dílo ze skla, betonu a oceli má stát 60 miliard rublů (asi 34 miliard Kč). Náklady původně měla platit petrohradská radnice jako bonus za přestěhování ropného koncernu Gazpromněft i s daňovými výnosy do města nad Něvou, ale v krizi je na sebe vzal státní monopol, jakkoli se nyní potýká s poklesem cen plynu a vývozu této komodity.
    Za stavbu, narušující historickou zástavbu, hrozí Petrohradu podle listu Kommersant vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). "Znepokojení vědecké a tvůrčí veřejnosti" sdílí také ministerstvo kultury a úřad na ochranu památek. Napadnout rozhodnutí radnice ještě míní místní opozice a svaz architektů. "Zdá se, že pozemek pod budoucím mrakodrapem leží v nějaké jiné zemi," prohlásil šéf svazu Andrej Bokov, který projekt považuje za "zbytečný a krajně riskantní".
    Odpůrci tvrdí, že budova poničí malebné panorama kanálů a barokních paláců. Vedle obří věže prý Petropavlovská pevnost či palác Smolnyj budou vypadat jako pyramidy na dětském pískovišti. Obhájci projektu zase argumentují, že staveniště se nenalézá v historickém centru města, založeného carem Petrem Velikým, ale asi o půl kilometru dál. Navíc prý městu chybí architektonické dílo, které by ztělesňovalo nedávný hospodářský boom.
    Každopádně strůjci díla zůstávají k výhradám neteční. "Gazprom, jehož druhé jméno by mohlo znít 'podnik Rusko', skýtá neomezené možnosti pro uspokojení ambicí svých manažerů bez ohledu na jakékoli ekonomické, politické či estetické překážky," napsal list Vedomosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články