Do čela UNESCO byla poprvé zvolena žena

Vložil
ČTK
24.09.2009 10:20
Francie

Paříž

Paříž - Novým generálním ředitelem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byla dnes zvolena Bulharka Irina Bokovová. Stala se první ženou v této funkci. Podle agentury AFP o tom informovala mluvčí pařížského sídla UNESCO. Vzhledem ke sporům mezi členskými státy byla zvolena až v pátém kole. Porazila dlouho favorizovaného Egypťana Farúka Husního, který je obviňován z antisemitismu.
    Sedmapadesátiletá Bokovová je velvyslankyní své země ve Francii a při UNESCO. V osmapadesátičlenné výkonné radě organizace získala 31 hlasů, egyptský ministr kultury Husní 27. Novou tvář v čele UNESCO musí ještě schválit říjnová generální konference organizace za účasti všech 193 členských zemí. Neočekává se, že by země nerespektovaly rozhodnutí řídícího orgánu v podobě výkonné rady.
    Z původních devíti kandidátů jmenovaných svými státy se v průběhu kol v minulých dnech ostatních sedm z boje o vrcholný post stáhlo. O víkendu tak po pátečním třetím kole učinila i Rakušanka Benita Ferrerová-Waldnerová, evropská komisařka pro zahraniční vztahy. Rozhodla se tak prý "ve vyšším zájmu organizace a evropské jednoty".
    Volby podle AFP doprovázela intenzivní vyjednávání mezi evropskými delegacemi s cílem najít společného kandidáta, který by získal potřebnou nadpoloviční většinu a porazil favorizovaného kontroverzního Egypťana, kterého někteří kritici považují za antisemitu. Loni například prohlásil, že spálí všechny izraelské knihy v Egyptě.
    V prvních třech kolech minulý týden vždy vítězil Egypťan, ale nikdy neobdržel potřebnou nadpoloviční většinu. V pondělním čtvrtém kole získali Husní a Bokovová jako jediní zbylí kandidáti stejný počet 29 hlasů. V případě, že by se situace z pondělí dnes opakovala, mělo rozhodovat o tom, kdo z nich bude novým šéfem UNESCO, losování, což by bylo poprvé od založení organizace.
    Mezivládní organizace UNESCO se sídlem v Paříži je jednou ze 14 odborných agentur OSN. Vznikla v roce 1946. Jejím cílem je posilovat spolupráci mezi státy ve výchově, vzdělávání, vědě a kultuře. Nový ředitel nahradí dosavadního šéfa UNESCO Japonce Koičiru Macuuru, kterému letos vyprší mandát.
0 komentářů
přidat komentář

Související články