Disident Aj Wej-wej neuspěl se žalobou na daňovou pokutu

Vložil
ČTK
20.07.2012 10:55
Peking - Čínský soud dnes v Pekingu zamítl žalobu známého disidenta a výtvarníka Aj Wej-weje na daňový úřad, který mu vyměřil pokutu ve výši 2,4 milionu dolarů (49,7 milionu korun) za údajný daňový únik. Oznámila to agentura AP.

    Podle daňových kontrolorů se společnost Beijing Fake Cultural Development Ltd., která prodává Ajova díla, dopustila daňového úniku a musí zaplatit vysokou pokutu. Žalobu Aj Wej-weje na toto rozhodnutí začal soud v pekingském obvodě Čchao-jang projednávat v červnu. Dnes padl verdikt, který byl všeobecně očekáván.
    "Dnešní verdikt ukazuje, že tato země, více než 60 let po svém vzniku, stále nemá základní právní postupy, stále nemá žádný respekt pro pravdu, stále daňovým poplatníkům a občanům nedává možnost, aby se ospravedlnili. Celé soudnictví je zahaleno v temnotě," nechal se Aj slyšet.
    Sám se dnešního přelíčení nemohl zúčastnit, protože mu to úřady znemožnily. Podle jeho obhájců je kauza součástí zastrašovací kampaně, jejímž prostřednictvím chtějí úřady známého kritika režimu umlčet. Minulý rok strávil Aj Wej-wej v policejní vazbě téměř tří měsíce.
    Soudní síň byla dnes obklíčena policii, která z okolí soudní budovy vyháněla zvědavce a novináře.
    Podle agentury Reuters Ajův případ vyvolal širokou odezvu v čínské společnosti, zejména díky komunikaci v sociálních sítích. Na 30.000 lidí už mu vyjádřilo podporu a přispělo na uhrazení vysoké pokuty. Lidé procházející kolem jeho domu vhazují přes plot papírové vlaštovky, do nichž vkládají bankovky. Aj už tímto způsobem získal víc než polovinu částky, kterou má na pokutě uhradit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články