Deutsche Bahn podepsala v Kataru projekt na výstavbu železnice

Vložil
ČTK
23.11.2009 08:15
Cheb

Hlavní město Kataru Dauhá
Dauhá - Německá železniční společnost Deutsche Bahn podepsala v Kataru kontrakt na výstavbu železniční sítě v zemi v hodnotě 17 miliard eur (asi 440,3 miliardy Kč). Kontrakt je jednou z vůbec největších zahraničních dohod pro německý průmysl.

    Výstavba by měla trvat do roku 2026. Katar by však chtěl převážnou část projektu dokončit již v roce 2022, kdy by mohl hostit mistrovství světa ve fotbale. Projekt zahrnuje rovněž vlaky pro osobní a nákladní přepravu a metro.
    Podle dohody katarská investiční společnost Qatari Diar Real Estate Investment Company a Deutsche Bahn zřídí společný podnik, jehož cílem bude výstavba národní železniční sítě, dálkového spojení do sousedního Bahrajnu a systému metra v katarském hlavním městě. Katar bude v podniku nazvaném Qatar Railways Development Company vlastnit podíl 51 procent a německá společnost zbývajících 49 procent.
    Katar je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu a v letošním roce by hrubý domácí produkt země měl stoupnout o devět procent. Země investuje stovky miliard dolarů do infrastruktury, realit a projektů na rozšíření ekonomických aktivit. Země Perského zálivu se současně rozhodly investovat více než 100 miliard dolarů (zhruba 1,7 bilionu Kč) do železničních projektů, aby zmírnily zahlcení slabé sítě silniční veřejné dopravy.
    Německá média spekulují, že do projektu v Kataru má být zapojena i německá průmyslová skupina Siemens. Ta by měla dodat vlaky. Výstavby sítě by se mohly zúčastnit i některé německé stavební firmy, napsaly agentury AP a Reuters.
0 komentářů
přidat komentář