Česká čtvrť v Cedar Rapids nezískala ochranu

Zdroj
Zdeněk Fučík
Vložil
ČTK
14.09.2010 20:55
New York/Cedar Rapids - Tradiční české čtvrti v americkém městě Cedar Rapids, již před dvěma roky poničila povodeň, čeká demolice. Město před rekonstrukcí vynucenou záplavami zjišťovalo, zda má oblast nárok na památkovou ochranu. Ukázalo se ale, že za historické lze označit jen 21 z tamních zhruba 240 budov. Čtvrť tak k nelibosti tamních starousedlíků čeká nová výstavba, již padnou za oběť i některé historické stavby. Informoval o tom místní deník Gazette.

    "Je smutné dívat se na domy, které by měly být opravené a nebudou," řekl listu jeden z místních obyvatel Matt Kula. Sám se prý z oblasti nehne, protože ctí její české dědictví.
    Podle architektky Camilly Deiberové, jež čtvrť Czech Village (Česká vesnice) zkoumala, ale domům v ní nelze udělit památkovou ochranu, protože prodělaly příliš zásadní úpravy. Původní ráz budov narušují například vinylové obklady.
    Udělení památkové ochrany je klíčové pro daňové úlevy na renovace. Chráněné budovy také například není nutné vyvýšit tak, aby byla nad záplavovou úrovni. Část budov sice má nárok na zapsání do národního registru historických míst, na záchranu celé čtvrti to ale nestačí. Oblasti také uškodilo to, že se tam po záplavách již mnoho lidí nevrátilo.
    Demolice, jíž padne za oběť 60 domů poškozených povodní, by tak měla začít v říjnu. Zničeno při ní zřejmě bude i několik z 21 budov, které mají nárok na zapsání do registru. Podle amerických zákonů je to před demolicí nechrání. Historické domy by mohlo zachránit, pokud se je jejich majitelé rozhodnou opravit. Zatím to ale není jisté.
    Hrozí tak třeba, že při demolici zmizí jedna ze tří budov, jež zpráva vypracovaná Deiberovou označuje za příklad stavebních postupů prvních českých osadníků. Ti se podle zprávy po příchodu do nové vlasti živili jako tesaři či železniční dělníci. Pracovali i v místním mlýně či jatkách.
    Česká tradice je v asi stotřicetitisícovém Cedar Rapids bohatá. Koncem 19. století byl Čech každý třetí obyvatel města. Dnes toto zastoupení kleslo pod deset procent a zdaleka ne všichni potomci českých přistěhovalců mluví jazykem svých předků. Přesto si město udržuje nejstarší českou školu na území Spojených států, která je v provozu bez přerušení od roku 1870, i když v současné době jen o prázdninách.
    Je v něm také české a slovenské muzeum. I je v roce 2008 vážně poškodila velká voda. Teprve letos v červnu se otevřelo v provizorních podmínkách. Zcela by se v nových prostorách výše nad místní řekou Cedar River mělo otevřít v roce 2012. Na jeho obnově se podílí česká vláda.
0 komentářů
přidat komentář