Zlínská krajská galerie představuje dílo architekta Bergmanna

Zdroj
Michaela Bradová
Vložil
ČTK
22.11.2006 00:10
Zlín

Zlín - Zlínská Krajská galerie výtvarného umění představuje ode dneška nejvýraznější stavby zlínského architekta Ivana Bergmanna. Expozice v  grafickém kabinetu zlínského zámku představuje nejvýraznější stavby jeho čtyřicetiletého tvůrčího období, řekla ČTK kurátorka výstavy Ladislava Horňáková. Výstava potrvá do 4. února.

    Bergmann, který se narodil v roce 1946, patří mezi architekty působící na Zlínsku, jeho výrazné a kvalitní realizace ale podle kurátorky mohou být vřazeny do širšího kontextu celorepublikové architektonické tvorby. Jeho stavby jsou podle odborníků projevem upřímného výrazu bez ambic hrát si na vznešenou architekturu, dosahují ale přitom vysokou působivost a osobitost. Zlínský rodák je mimo jiné i autorem řady přestaveb a architektonického řešení interiérů. Architektonická tvorba pro něj není pouze povoláním, ale i tvůrčím a uměleckým počinem.
    Návštěvníci si na výstavě prohlédnou jeho nejvýraznější stavby realizované na celém území republiky. Mezi významné Bergmannovy realizace ve Zlíně patří například Lesní kavárna, která na Kudlově vznikla v roce 1980, nebo budova České pojišťovny a provozní budova Průmyslových staveb z roku 1989. Podle jeho návrhu vznikla ve Zlíně také nástavba ateliérů Vysoké školy umělecko-průmyslové. V posledních letech se výrazně podílel na rekonstrukci 21. správní budovy "Baťova mrakodrapu" a na stavbě sousedních garáží.
    Bergmann se vždy zajímal o výtvarné umění a od mládí se věnuje volné tvorbě, například tvoří fantazijní kompozice nebo koláže. Po studiu fakulty architektury a stavitelství Vysokého učení technického v Brně ve Zlíně a nastoupil jako projektant do Stavoprojektu Gottwaldov, kde se později stal hlavním projektantem. V současnosti má svoji vlastní architektonickou kancelář.
0 komentářů
přidat komentář