Výstava v přerovském muzeu mapuje proměny města

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
21.06.2006 11:15
Přerov

Přerov - Měnící se podobu Přerova za uplynulá desetiletí mapuje nová výstava, která bude ve čtvrtek otevřena v Muzeu Komenského. Návštěvníci si budou moci proměny města prohlédnout na obrazech, fotografiích i pohlednicích. Expozici odborníci připravili při příležitosti 750. výročí od povýšení Přerova na město.

    "Na výstavě s názvem Přerov v proměnách času si mohou lidé porovnat, jak město vypadalo dnes a dříve. Materiály máme ze sbírek muzea a z  okresního archivu," řekl ČTK ředitel Muzea Komenského František Hýbl.
    Mnohé návštěvníky podle něj překvapí, jak se město za desetiletí proměnilo. "Smyslem výstavy je ukázat Přerovanům, jak to tady vypadalo dříve a dnes. Tyto výstavy se vždy těší velkému zájmu. Přerov se po stavební stránce za posledních 50 let velmi změnil," uvedl Hýbl.
    Přerov své výročí 750 let od doby, kdy jej Přemysl Otakar II. povýšil na město, oslaví na konci tohoto týdne.
    Od pátku do neděle obsadí centrum Přerova a historický park Michalov rytíři, královská družina, šermíři či kumštýři. Návštěvníci se mohou těšit také na noční vystoupení s ohni či ohňostroj. Během třídenního programu nebude chybět ani historický jarmark či rytířský turnaj na koních a kumštýřský rej.
    Na Přemyslovské slavnosti se radnice připravuje již několik měsíců. Kvůli oslavám se rozhodla pořídit také bronzový model historického jádra města. Radnice za jeho výrobu zaplatí téměř dva miliony korun. Město se v rámci oslav rozhodlo také nasvítit renesanční hradby z 15. století, jež obepínají střed města, i barokní sochu Neptuna. Náklady se vyšplhaly na 900.000 korun. Výročí bude připomínat v parku Michalov také více než dvoumetrová socha s vyobrazením labutě a zubra, již Přerov získal darem od partnerského nizozemského města Cuijk.
0 komentářů
přidat komentář