Výstava v Plzni představuje architekturu židovských synagog

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
17.10.2015 20:40
Plzeň

Plzeň - Architekturu středoevropských synagog mezi lety 1782 až 1944 představuje ode dneška dva týdny výstava v plzeňské Staré synagoze. Synagogy nejsou jen místem náboženským, ale jsou i centrem duchovního, společenského a intelektuálního života židovských komunit. Výstava, kterou připravilo maďarské velvyslanectví v Praze, je přínosem ambasády k maďarskému předsednictví v Mezinárodní alianci pro připomínání holokaustu (IHRA), řekl dnes ČTK Miklós Márvány z velvyslanectví.
    Maďarsko, kde je podle něj v Budapešti největší živá a vzkvétající židovská komunita v Evropě a také zachovalá židovská čtvrť, předsedá IHRA od března 2015 do února 2016. Součástí předsednictví jsou nejen aktivity jednotlivých maďarských zastupitelských úřadů, ale také například vládní příslib opravy některých maďarských synagog.
    Výstava přináší například přehled o osmi základních stavebních typech synagog, jejich půdorysech, architektuře, použitých materiálech i o množství sedadel. Na fotografiích exteriérů a interiérů synagog z Maďarska, Čech, Slovenska či Rumunska dokumentuje synagogy typu měšťanského domu, protestantského kostela, tovární stavby, rolnického domku, byzantského chrámu, palácového typu, katolického kostela nebo ve střední Evropě nejběžnější typ synagog podle Šalamounova chrámu. Výstava se věnuje také některým významným stavitelům synagog, jejich poválečné devastaci a využití pro jiné než náboženské účely a některým konkrétním stavbám.
    Výstava nezavítala do Plzně náhodou. Město je letos Evropským hlavním městem kultury a má rekonstruované dvě synagogy. "Mnoho lidí možná ví, že dvě největší synagogy v Evropě jsou právě v Budapešti a v Plzni," dodal Márvány.

0 komentářů
přidat komentář