Výstava v Národní galerii ukazuje rozmach polského designu

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
14.09.2010 17:05
Praha

Praha - Velký rozmach polského designu ukazuje jeho největší prezentace v Česku, která se jako výstava s názvem Tváře polského designu koná do 30. listopadu v pražském Veletržním paláci. Exponáty i informační panely většinou zobrazují praktické věci denní potřeby - od kuchyňského nože přes dětský kočárek až po nábytek.
    "Na výstavě představujeme polský design v  jeho hlavní roli - tvorbě vzorů pro sériovou průmyslovou výrobu," sdělil dnes novinářům kurátor výstavy Tomasz Rudkiewicz, polský Designér roku 2008. Během svého dlouholetého působení v zahraničí pracoval mimo jiné jako designér firmy Nokia.
    Výstava podává přehled nejzajímavějších projektů mladých i  zavedených designérů, od vybavení interiéru až k autobusům a tramvajím. Také představuje osobnosti a instituce, ateliéry a umělecké školy, které současnou tvář polského designu představují.
    "Polsko zažívá posledních 18 let neustálý hospodářský rozmach, který se odráží ve veřejném životě včetně umění. Také se staví mnoho nových bytů a odkrývá se tak obrovský trh rozmach designu," podotkl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Szymanowski. Ukázky z výstavy je možné také vidět v galerii Polského institutu na Malém náměstí.
    Ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Tomáš Vlček podotkl, že polští designéři již před rokem 1989 spolupracovali se světovými firmami. Proto ho vysoká úroveň designu severních sousedů nepřekvapuje. "V této oblasti se v Polsku hodně děje, mají tam sedm center pro výuku designu," uvedl.
    Design má podle Rudkiewicze mnoho významů. Jednou je institucí, podruhé mediálním nástrojem nebo reklamním trikem. "Design ale můžeme chápat i velmi jednoduše. Jeho úkolem je vymýšlet předměty pro každodenní potřebu tak, aby bylo naše okolí pohodlné, bezpečné a estetické," sdělil. Dodal, že výstava chce ukázat, jakým způsobem si Poláci "chtějí organizovat prostor kolem sebe".
    Vernisáž, plánovaná na dnešní večer, bude mít "reprízu", a to 7. října v  rámci festivalu Designblok.
0 komentářů
přidat komentář