Výstava představuje slavný prvorepublikový Artěl

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
26.11.2008 22:45
Praha

Praha - Snaha prosazovat moderní výtvarné myšlení do oblasti užitého umění a úsilí o kultivaci bytové kultury a životního stylu charakterizovaly družstva Artěl. Výstavu, která je Artělu věnovaná, dnes otevírá Uměleckoprůmyslové muzeum.
    Družstvo vzniklo před sto lety a obsáhlo stylové tendence celé první třetiny 20. století. Podle historiků byl Artěl pro české prostředí takovým fenoménem, jakým bylo hnutí Bauhaus v Německu.
    Výstava se jmenuje Umění pro všední den 1908 až 1935 a představuje dochované práce i návrhy vydávané pod slavnou značkou. Originální exponáty nápojových servisů, bytových doplňků, hraček, šperků, textilií či návrhy interiérů pocházejí z 60 procent ze sbírek muzea, expozici doplnily soukromé sbírky.
    "Artěl je fenoménem celé jedné epochy českého designu 20. století," řekl novinářům autor výstavy a kurátor muzea Jiří Fronek. Artěl založila v Praze roku 1908 nastupující generace výtvarníků a teoretiků umění, mezi nimiž byl třeba Pavel Janák, V. V. Štech či bankovní úředník Alois Dyk.
    Název sdružení, který rusky znamená družstvo, ale zní v něm i  jinojazyčné označení umění, měl vyjadřovat jeho zamýšlený charakter - výtvarný spolek se vzájemným ručením, podporou a podílem na zisku.
    Stylově nejprve reagovali na vídeňskou secesi, brzy se ale v krátké předválečné etapě díky návrhům a teoretické práci Pavla Janáka a Vlastislava Hoffmana výrazně prosadil kubismus. "To Artěl proslavilo nejvíce, to byla avantgardní tvorba v  pravém slova smyslu," uvedl Fronek. Z té doby pochází řada unikátních kubistických objektů realizovaných převážně v keramice.
    Po roce 1918 se sdružení připojilo ke snahám o vytvoření českého národního stylu, jenž měl být osobitou verzí art deco. I ve 20. letech byl ale pro Artěl stále přitažlivý odkaz kubistických experimentů a například prvky rondokubismu se podle Fronka ve tvorbě sdružení objevovaly dokonce dříve než v architektuře - ta je jinak v  českém prostředí pro kubismus hlavní platformou.
    Koncem 20. let i s příchodem hospodářské krize Artěl ztrácel dech, v roce 1935 zanikl. Podle Fronka bylo po druhé světové válce družstvo vymazáno z obchodního rejstříku.
    Pod značkou Artěl funguje na českém trhu několik let americká firma, která vyrábí skleněné artefakty a spolupracuje se současnými českými autory. Přestože se na své internetové stránce vztahuje ke stejnojmenné slavné značce, nemá s předválečným družstvem nic společného. Značka byla volná a firma si ji zaregistrovala.
    Repliky předmětů vzniklých v Artělu již přes 15 let vyrábí firma Modernista, která je prodává i v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
0 komentářů
přidat komentář