Výstava o vysokých pecích v Ostravě pokračuje do konce září

Vložil
ČTK
05.09.2009 18:25
Ostrava

Ostrava - Až do konce září byla pro velký zájem prodloužena výstava o budoucí podobě, jakou architekti chystají pro vysoké pece a další památkově chráněné objekty v takzvané Dolní oblasti Vítkovic. Od 20. července, kdy se expozice o národní kulturní památce v Knihovně Rothschildova zámku v  Ostravě-Vítkovicích poprvé otevřela veřejnosti, si ji prohlédla už zhruba tisícovka lidí, řekla ČTK mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.
    Výstava s  názvem Dolní oblast Vítkovic - budoucnost na dosah je pro veřejnost otevřena každý všední den od 10:00 do 17:00. Původně měla trvat jen do konce července.
    Expozice představuje vize renomovaných architektů, kteří vypracovali studie rekonstrukcí a oživení industriálních objektů. Veřejnost se tak může podívat na práci Josefa Pleskota, který je autorem přeměny bývalého plynojemu na víceúčelovou aulu a centrum pro 1500 lidí, nebo na studii industriálního parku a přestavbu VI. energetické ústředny z dílny manželů Heleny a Václava Zemánkových.
    "Je to příležitost, aby se lidé seznámili se záměry, které zásadním způsobem změní tvář Ostravy," řekl Petr Koudela, ředitel zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice, které je garantem a investorem uvažované proměny jedenáctihektarového areálu národní kulturní památky vysokých pecí.
    K vidění jsou vizualizace i studie zobrazující postupný vývoj názorů odborníků na využití národní kulturní památky, nesoucí od loňska titul Evropské dědictví. Součástí expozice jsou také jedinečné trojrozměrné modely. Podle Koudely není vyloučeno, že přístup do expozice se bude prodlužovat i  opakovaně, pokud dosavadní zájem Ostravanů potrvá.
    Národní památkový ústav a společnost VÍTKOVICE, jako majitel národní kulturní památky vysoké pece, uzavřely letos v červenci dohodu, která umožňuje rozsáhlé změny funkce jednotlivých staveb z chráněného souboru. Vysoká pec číslo 1 se promění v  technickou naučnou stezku (s popisy míst a procesů, které se v nich odehrávaly) a bude na ní vybudována prohlídková trasa s rozhledem na Ostravu. Plynojem se otevře veřejnosti pro vzdělávání i kulturu a takzvaná VI. energetická ústředna by měla projít regenerací v interaktivní muzeum, výukový prostor a speciální laboratoře, v nichž by se mimo jiné měla konat i přímá interaktivní výuka v  technických oborech. Prostory by měly využívat jak město Ostrava a Moravskoslezský kraj, tak školy a univerzity, které v regionu sídlí.
    Náklady na oživení prvních tří památkově chráněných objektů - plynojemu, šesté energetické ústředny a jedné ze tří vysokých pecí - dosáhnou půl miliardy korun. Majitel památky chce tyto peníze ještě letos získat z evropských fondů.

0 komentářů
přidat komentář

Související články