Výstava Morphosis v Centre Pompidou

Zdroj
Pavel Nasadil, v oblacích kdesi mezi Prahou a Londýnem
Vložil
Petr Šmídek
20.04.2006 07:15
Výstavu Morphosis navštěvuji, protože chci vidět Centre Pompidou. Kolosální úspěch městského prostoru a skvělý počin architektonický. Italsky nakloněná piazza od italských architektů-hrdinů. Rampa Pompidou precedentem Herzogovy Tate, technicistní instrument paralelou k Máji a Hlavnímu nádraží v Praze. Vztek při vzpomínce nad tragickou situací NG Veletržního paláce.
Centrum vyzařuje energii, mám radost při výjezdu eskalátory nad střešní krajinu Paříže. Výstava studia Morphosis symbolicky na poslední úrovni, nejblíže oblakům. Temná místnost s nakloněnou skleněnou platformou, pod kterou vystavují megakvanta modelů a prezentací. Návleky s protiskluznou vrstvou žlutého nápisu Morphosis jako další krok k odpoutání se od zemské přitažlivosti. Temné siluety bruslící na skleněné rampě jako na diskotéce z 80.let. Hlasy Thoma Mayna ze tří obrazovek – tři rozhovory – o vizích nových kultur, měst, megastruktur a porušování zažitých zásad urbanismu. Poslouchat Mayna mi připadá z celé výstavy nejzajímavější, slova jsou mnohem srozumitelnější než samotné projekty. Grafické prezentace projektů typicky americky konceptuální, akademické, přebarvené, odhmotněné a efektní. Nakonec jen klasické výkresy a modely, vadí mi tedy, že jsou příliš nízko a pod sklem. V jednom rozhovoru Thom Mayne se zavřenýma očima formou pantomimy demonstruje město budoucnosti. Star poté vysvětluje jako vědma z Matrixu své vize. Jeho domům nerozumím a megaprojekty připomínající vyhřezlé orgány lidského těla nechápu, stejně jako symboly a ikony, které vymýšlí. Domy špičaté, agresivní a formální, jakoby pořád cirkulující a pohybující se. Fluidum. Mayne chce narušovat dosud daná pravidla a kontribuovat svými zásahy do organismů měst a megalopolí. Nic není dáno a stanoveno. Vytváří kontexty. A ví, že takhle to umí jen on sám.

Při východu z výstavy neopomeňte pro uklidnění povšimnout ateliéru Shigeru Bana, jehož dočasná trubková hala z lisovaného papíru položena jest na střešní terase. Mistra lze zahlédnout při práci.

Další věcné informace – hlavní výstava v Centre Pompidou představující šestnáct aktuálních projektů kanceláře Morphosis potrvá až do 17. července 2006. Vedle klasických prostředků prezentace jako jsou modely, výkresy a fotografie, byly také použity obrazovky a webové kamery otevírající okna do chodu budov nebo na staveniště za účelem sledovat jejich růst v reálném čase. Celá hliníkovo-skleněná expozice vznikla podle návrhu Thoma Mayna, čímž se ještě posílil zážitek z vystavovaných projektů. Některé materiály a projekty kanceláře jsou zde veřejnosti představeny úplně poprvé. (pš)
0 komentářů
přidat komentář