Ve zlínském továrním komplexu je výstava o průmyslových areálech

Zdroj
Jana Mokrejšová
Vložil
ČTK
25.10.2006 00:15
Zlín

Zlín - Výstavu zaměřenou na záchranu a možnosti využití starých průmyslových areálů si mohou lidé prohlédnout ve 12. budově bývalého baťovského areálu ve Zlíně. Expozici nazvanou Industrializace měst, životní prostředí a společnost zorganizovala univerzita ve finském Turku v rámci programu Evropské unie Culture 2000. Do Zlína se dostala díky architektce Heleně Zemánkové, zaštítil ji kraj i město Zlín, informovala dnes ČTK pracovnice zlínského krajského úřadu Helena Mráčková.

    Cílem výstavy je ukázat, jakým způsobem industrializace poznamenala a vytvářela městskou zástavbu a sociální kontext v několika evropských městech. Návštěvník si může prohlédnout například podoby italského města Sesto San Giovanni, které se potýká s opuštěným územím od dob intenzivní kolonizace průmyslovými giganty. Finské Turku se snaží pečovat o pozůstatky industriální architektury. Zlín je zde zachycen jako příklad překotné urbanizace v Evropě 20. století.
    V prostorné expozici jsou představeny také návrhy oživení baťovského továrního komplexu ve Zlíně. "Věřím, že se nám společně se studenty architektonických škol povede do obnovy továrního komplexu vnést nové živé prvky, protože studentské návrhy obsahují sympatické vizionářství, které může život Zlína významně obohatit," uvedl hejtman Libor Lukáš.
    Do obnovy zlínského továrního komplexu by se mohla zapojit také místní univerzita. Rektor Petr Sáha uvedl že české školství má v letech 2007 až 2013 možnost získat velké finanční prostředky z Evropské unie. "Věřím, že bychom mohli alespoň část těchto peněz přinést do revitalizačního procesu baťovského areálu," řekl rektor.
    Areál postavila firma Baťa v centru města. Po znárodnění připadl podniku Svit, který se v 90. letech 20. století dostal do vážných ekonomických problémů. Komplex začal chátrat. Východní část areálu se postupně mění na obchodní zónu, sídlí tam i krajský úřad.
    Výstavu si mohou lidé prohlédnout do 6. listopadu.
0 komentářů
přidat komentář