V Praze budou k vidění materiály o baťovském Zlíně

Vložil
ČTK
10.03.2009 21:30
Břeclav

Zlín/Praha - Řada originálních a často nepublikovaných materiálů vypovídajících o historii Zlína bude k vidění od 20. března v pražském Veletržním paláci. Uskuteční se v něm výstava Fenomén Baťa - Zlínská architektura 1910 až 1960. Společný projekt Národní galerie v Praze a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně přiblíží významnou kapitolu v československých meziválečných dějinách a nejslavnější kapitolu v dějinách Zlína. Výstava potrvá do 31. května.
    "Výstava poprvé návštěvníkům hlavního města představí dílo, které je spojeno se jménem Baťa," řekl dnes novinářům hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
    Organizátoři chtějí na místo přilákat jak laickou, tak i odbornou veřejnost a ukázat jí svébytnou architekturu baťovské doby, baťovský systém výroby, sociální oblast, školství, umění, životní styl, dopravní plány i vize do budoucna.
    Návštěvníci uvidí celou řadu původních i současných fotografií, plány, kresby, modely nejvýznamnějších staveb a urbanistických celků, propagační materiály firmy i nábytek.
    Výstavu doplní řada doprovodných akcí, tou nejvýznamnější je mezinárodní konference, která se od 19. do 23. května uskuteční ve Zlíně a v Praze. Odborníci na architekturu, kulturu, sociologii a urbanismus budou o Zlínu hovořit na přednáškách, diskusích a při tematických prohlídkách města.
    Organizátoři akce nyní jednají o reprízách výstavy v zahraničí. Na podzim by ji mohli vidět i  lidé v mnichovském muzeu moderního umění.
0 komentářů
přidat komentář