V EP začala výstava o minulosti a budoucnosti Bruselu

Vložil
ČTK
08.05.2007 21:40
Belgie

Brusel

Brusel - Brusel je už půlstoletí hlavním sídlem institucí Evropské unie a změnil se za oněch 50 let kvůli stavební horečce a invazi tisícovek úředníků téměř k nepoznání. Minulost, přítomnost a budoucnost takzvané evropské čtvrti, kde se kvůli stálému nedostatku kancelářských prostor dodnes o překot bourá a staví, představuje výstava, kterou dnes v Evropském parlamentu zahájil jeho předseda Hans-Gert Pöttering.
    To, že se všechny důležité instituce EU nacházejí v Bruselu blízko sebe na pouhých několika čtverečních kilometrech v Leopoldově čtvrti, je vlastně náhoda. Z původně provizorního řešení umístit první administrativní budovu v módní rezidenční čtvrti, se stalo řešení trvalé.
    Výsledkem tohoto stavebního boomu, který nastal bez předchozích urbanistických plánů a vizí rozvoje, je oblast plná naddimenzovaných budov, ale také nevábných proluk a silnic, po nichž se valí prakticky nepřetržitě proudy aut.
    Výstava, na jejíž organizaci se podílejí i různé nadace, rekapituluje pomocí fotografií, plánů a modelů vývoj evropské čtvrti za posledních 200 let. Návštěvníci mohou získat přehled o tom, co se v okolí evropských institucí, kde věčně ční jeřáby a hučí stavební stroje, bezprostředně chystá. Velká část expozice se věnuje i nejrůznějším, většinou nerealizovaným projektům, které se snažily dát této části města novou tvář.
    "Kvůli absenci jakékoli celkové vize se evropská čtvrť vyvíjela nesoustavně, což způsobilo spousty problémů ... jednoúčelový charakter, mrtvé ulice, postupnou devastaci, neustálé dopravní zácpy," vyjmenovávají autoři výstavního katalogu. Lék na tyto neduhy se snaží architekti a urbanisté najít dlouho, jejich plány však nikdy nezískaly dostatečnou podporu politiků a zůstaly jen na papíře.
    Některé z těchto vizí byly střízlivé, jiné více než odvážné, ba revoluční. Shodou okolností vystavuje právě nyní jedna velká bruselská galerie dílo týmu mladých nizozemských architektů, kteří by tvář sídla evropských byrokratů chtěli změnit radikálně a od základů. Základním kamenem jejich plánů je nekompromisní demolice monstrózního sídla Evropského parlamentu.
    Dnes zahájená výstava s názvem Stavby pro Evropu prý nechce nabízet odpovědi, ale spíše možnost k zamyšlení. Kritičtí návštěvníci si sami pro sebe mohou odpovědět například na otázku, kterou je nadepsána jedna kapitola katalogu. Je evropská čtvrť pro architekty snem, nebo noční můrou?
0 komentářů
přidat komentář