Unikátní výstava a kniha představuje umění ulice

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
05.11.2007 23:10
Praha

Praha - Zachytit pomíjivé umění ulice se pokouší výstava, kterou pod názvem Street Art Praha připravili kurátoři galerie Školská 28. Zahrnuje unikátní kolekci nálepek a nástřiků odlepených ze zdí domů či lamp, dokumentaci těchto projevů i aktuální práce pro tuto výstavu od známých street artistů. Výstavu, která potrvá do 27. listopadu, doplní katalog vydaný nakladatelstvím Arbor vitae.
    Monografie o street artu v Praze v  posledních pěti letech má podle pořadatelů velký význam zejména proto, že street art velmi rychle zaniká. Kniha na více než 450 stranách uvádí na 900 nálepek a nástřiků. Podle pořadatelů je tento záznam velmi důležitý - potomci možná budou tento typ umělecké výpovědi považovat za jeden z mála autentických uměleckých projevů počátku 21. století.
    Nálepky a nástřiky (stickers & stencils) jsou nejmladší součástí street artu, jehož nejznámější forma graffiti se ve velkých západních městech objevila asi před 30 lety. Nálepky a nástřiky se v západních zemích objevily před deseti lety, v postkomunistickém bloku asi před čtyřmi lety. Praha byla mezi prvními, říká sběratel István Lékó, který v  posledních pěti letech shromáždil unikátní kolekci artefaktů a fotografií českého i mezinárodního street artu.
    Nálepky se lepí všude, ale nejoblíbenější místa jsou dopravní značky, semafory, roury od okapů, sloupy, skříňky elektrických a plynových zařízení a podobně. Většinou je jich více najednou - v každém velkoměstě jsou stovky míst, kde jsou nálepky vylepené jedna vedle druhé zhruba ve výši dvou metrů. Taková skupina nálepek vypadá jako pouliční výstava malých obrázků.
    Obsah nálepek je různorodý, někdy se jedná o absurdní, groteskní, ironické či vtipné sdělení, ale témata jsou často i  politická. Někdy jde o protest autora proti uzavřenosti sfér akademického umění. Na nálepkách je většinou text, několik slov, minimálně znak autora či skupiny autorů, takzvané crew. Autory jsou ve většině případů mladí lidé a jejich významným prvkem je anonymita. Nálepky se vylepují téměř zásadně ve večerních hodinách či v noci.
    Jednotliví umělci svoje nálepky a stencily fotí a zveřejňují je potom na internetu, ale kniha o nálepkách dosud v Praze ještě nevyšla. Pražskou graffiti scénu naopak mapovala loni vydaná kniha autorky Martiny Overstreet. Publikace s názvem In Graffiti We Trust (Věříme v graffiti) shrnuje vývoj, kterým pražská graffiti scéna prošla od roku 1989 do současnosti.
0 komentářů
přidat komentář