Šumperák - komentovaná prohlídka v galerii VI PER

Zdroj
Galerie VI PER
Vložil
Tisková zpráva
07.03.2017 07:00
Ve středu 8. března 2017 v 18:00 hodin se v galerie VI PER Vítkova 2, Praha 8) uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Šumperák.
Výstavou provede autor koncepce výstavy, fotograf, historik umění a kurátor Tomáš Pospěch.


Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu V podle návrhu projektanta Josefa Vaňka. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal fenoménem, nejrozšířenějším typem domu, který záhy zaplavil Československo. Úspěch domu je nutno spatřovat v dobové poptávce po individuálním bydlení a jeho relativně snadné a levné realizovatelnosti svépomocí za použití snadno dostupných materiálů.
Výstava navazuje na loni vydanou knihu Tomáše Pospěcha a Martiny Mertové, je jejím určitým prodloužením. V několika variacích rozvádí interpretační možnosti fenoménu šumperák. Snaží se zviditelnit samotnou sérii proměn šumperáku a současně modelově naznačit její spletitost. Fotograf a autor projektu Tomáš Pospěch vysvětluje: „Na počátku mého zájmu byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán.“ Výstava se tak zamýšlí nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

Koncepce: Tomáš Pospěch

Spolupráce: Martina Mertová, Barbora Špičáková

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články