Současná dánská architektura na Pražském hradě

Zdroj
Velvyslanectví Dánského království
Vložil
Tisková zpráva
19.09.2013 15:10
Dánská architektura za sebou zanechala nesmazatelnou stopu. Budova Opery v Sydney od Jørna Utzona a Velký oblouk v Paříži od Johana Otto von Spreckelsena jsou architektonické skvosty, které jsou toho pravděpodobně nejlepším příkladem. Dánská architektura udává trendy i v tomto tisíciletí. Přijďte se ve dnech 23.9. – 20.10. 2013 přesvědčit na Pražský hrad, že architektura a design jsou pro Dány mnohem víc než jen cihly a malta! Výstava Současná dánská architektura přináší 20 nejlepších projektů udržitelných staveb, které nejsou určeny pro elitu, ale naopak široké veřejnosti.
Veřejný prostor Superkilen v Kodani, Iwan Baan
Dánská architektura je již mnoho let synonymem krásného a inovativního designu. Pokračováním odkazu Arne Jacobsena, vůdčí osobnosti dánského modernismu a autora slavných designových židlí s příznačnými názvy „Labuť“ a „Vajíčko“, dosáhlo Dánsko v architektuře ve 20. století nebývalých úspěchů. Budova Opery v Sydney od dánského architekta Jørna Utzona je považována za největší architektonický skvost Austrálie a jednu z nejslavnějších staveb 20. století vůbec. Velký oblouk od Johana Otto von Spreckelsena se zase stal symbolem moderní Paříže. Dánskou architekturu reprezentuje ale mnohem víc než tyto dvě ikonické stavby – celá řada mezinárodně uznávaných projektů legendárních architektů, kterými jsou například Bjarke Ingels, Hennig Larsen, C. F. Møller, Jan Gehl nebo ateliér 3XN.

Výstava Současná dánská architektura, která vznikla ve spolupráci Dánského ministerstva zahraničních věcí, Dánské asociace architektonických firem a Iniciativy dánského designu a architektury, přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám.

Obytný soubor Ledovec v Aarhusu, Mikkel Frost
Expozice je rozdělena do pěti kategorií, ve kterých dánská architektura dosáhla mezinárodního uznání: kategorii zdravotnictví a vzdělávání reprezentuje například impozantní Škola architektury v Umeå ve Švédsku od Henninga Larsena či dlouhodobě udržitelná budova fakultní nemocnice v norském Akershusu navržená studiem C. F. Møller Architects. Průmyslové a obchodní stavby představuje mimo jiné Media Evolution City ve švédském Malmö podle návrhu studia JUUL | FROST Architects. V kategorii kulturních objektů se najdou působivá díla, za všechny uveďme velkolepé národní akvárium Modrá planeta v Kodani, které připomíná obrovský vodní vír vystupující z kulatého jezera a které si na své konto připsal úspěšný dánský ateliér 3XN. Příklady povedené městské výstavby jsou barevný a živý veřejný prostor Superkilen v Kodani, který se podle projektu Bjarke Ingels Group neustále organicky mění na základě návrhů občanů, nebo cenami ověnčený projekt Jana Gehla na kultivaci veřejného prostoru na náměstí Times Square v New Yorku. V neposlední řadě výstava představí také bytovou architekturu. Tu nejlépe reprezentuje rozsáhlý obytný soubor Ledovec v dánském Aarhusu připomínající zasněžené velehory, který vytvořil ateliér CEBRA.

Všechny tyto jedinečné projekty byly vybrány pro svou špičkovou kvalitu a také proto, že zosobňují dánskou identitu: vysoký životní standard, moderní přístup ke zdravotnictví, vzdělávání a studiu a velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Výstava také názorně ilustruje roli kultury v městském prostoru, který jde ruku v ruce s moderním skandinávským životním stylem.

Výstava bude představena české veřejnosti v rámci Architecture Week Praha, jehož tématem je v tomto roce architektonické dědictví a právě současná architektura. Letošní sedmý ročník se koná pod záštitou Prezidenta České republiky Miloše Zemana v Jiřském klášteře na Pražském hradě ve dnech od 23. září do 20. října 2013. Výstava je ke zhlédnutí každý den od 10 do 18 hodin. Vstupenky jsou k dostání na místě - základní vstupné činí 120 Kč, snížené 60 Kč. Vstupenka je společná nejen pro celou expozici v Jiřském klášteře, ale také pro výstavu Příběh Pražského hradu, která je situována do jedněch z nejstarších a nejpřitažlivějších hradních prostor - gotického podlaží Starého královského paláce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články