Psychoanalýza jednoho prostoru - zpráva z průběhu akce

Sonda do podvědomí bývalé bohnické prádelny

Zdroj
4AM Forum for Architecture and Media
Vložil
Tisková zpráva
01.09.2013 16:10
4AM Fórum pro architekturu a média /Brno/ v Prádelně Bohnice

kurátorky: Barbora Šedivá, Petra Hlaváčková

4AM/tým: Jan Svoboda, Jakub Kopec, Jaroslav Sedlák, Klára Eliášová, Šárka Svobodová, Agáta Žáčková



výstava 16. 8. - 30. 9. 2013 / vernisáž 16. 8. v 18 h 

otevřeno: St, So, Ne, 14:00 – 19:00 / v tuto dobu veřejná prádelna zdarma



Do roku 1993 se v budově Prádelny pralo prádlo všech obyvatel léčebny. Jakou roli v obřím mechanismu psychiatrické léčebny hrála budova prádelny, kde se s hromadným praním jejich prádla stírala hierarchie mezi pacienty a lékaři a zároveň mizela jakákoliv individualita? Co z tohoto očistného (nebo potlačujícího?) procesu je v budově stále přítomno?



Výstava je částečným obnovením původní funkce prádelny. Pacienti mají nyní možnost sem přijít, zadarmo si zde vyprat prádlo v instalovaných pračkách (což je služba, která je na jednotlivých pavilonech zpoplatněna), k dispozici je prášek, aviváž i šňůry na prádlo. Během čekání na prádlo se mohou zaposlouchat do zvuků a hlasů, které se jednotlivými prostory rozléhají:



Josef Tichý: Historie prádelny

Martin Freund, Juraj Barbarič: Hypnotická povídka/ Ilustrace psychoterapeutické narativní metody

Záznamy z diskuzí na téma Léčbě prací: Jan Tabor/ Trestat prací, Luba Kobová/ Hlavně aby to bylo kreativní



"Velká pračka měla 11 komor. Každá komora měla kapacitu 30 kg. Celkem se tady vypralo kolem 3,5 tuny prádla denně. Pracovala jsem tady 14 let, vedoucí prádelny jsem byla do roku 1994. Pracovaly tu jen ženy. Bylo tady 25 pracovnic a 2 údržbáři. Pacientky chodily pomáhat. Chodily rády, byl tady taký nějaký Míša, ten sem chodil často. Byla to dost fyzicky těžká práce, obzvlášť ty cíchy byly těžké, bolívaly z toho záda. Nejhorší byly svátky, když bylo několik dní volno, tak se to nahrnulo a pak byl mumraj. Jména byla na oblečení lékařů vyšitá. Po roce 1989 se jim vykazovaly hodiny a muselo se jim platit. Pomáhaly hlavně předskládávat, než se košile žehlily a taky třídit špinavé prádlo. Je to tady teď zvláštní, ještě jsem to takto neviděla, je to spíš deprimující. Pracovaly jsme od 6.00 – 14.30 hodin, z toho v pondělí do 15.00 hodin a v pátek do 14.00 hodin. Byly pauzy na oběd a na svačinu, zvlášť v létě se muselo hodně pít."




Proběhlý doprovodný program: 



Léčba prací - rozhovory u snídaně

13. - 15. 8. 2013, vždy v 10-12 h

S odkazem na úspěšnou léčebnou metodu, která od 50. let 20. století zapojovala pacienty do údržby a zajištění chodu celého bohnického areálu, pořádáme rozhovory s odborníky různých profesí o jejich vztahu k vlastnímu povolání a jeho zvláštnostech. Přijďte posnídat a diskutovat.



13. 8. JAN TABOR (CZ/AT) / Trestat prací
Rakousko-český teoretik architektury promluví na téma práce jako nesvobody a jejího promítání do architektury různých epoch. Fenomén práce byl v rámci autoritativních režimů zneužíván k trestání odpůrců režimu nebo byl součástí politické propagandy.



14. 8. ĽUBA KOBOVÁ (SK/CZ) / Hlavně aby to bylo kreativní

Povídání o úskalích vytváření a disciplinování kreativního – a produktivního - pracujícího člověka. 



15. 8. PAVEL KAROUS (CZ) / Umění v „reálném kapitalismu“ - Otázky současného vizuálního umění ve veřejném prostoru v Čechách

Přednáška je zaměřena na vývoj projevů výtvarného umění v exteriéru po roce 1989. Věnuje se krizi oficiálních státních struktur podporujících monumentální umění a snaží se najít a pochopit jejich příčinu. Zároveň také usiluje poukázat na ojedinělé případy, kdy se podařilo prosadit kvalitní současné umění oficiálními cestami. 



Terapie filmem - letní kino v bohnické léčebně

12.-15. 8. 2013, vždy ve 20:45 h

Pro pacienty léčebny i obyvatele přilehlého sídliště pořádáme letní kino věnované ozdravnému působení ironie a sarkasmu českých komedií 60. a 70. let.



12/8

NAŠE BLÁZNIVÁ RODINA

Československo / 1968

Režie / Jan Valášek, Karel Kachyňa



13/08

VRAŽDA ING. ČERTA

Československo /1970

Scénář a režie / Ester Krumbachová



14/08

JÁ TRUCHLIVÝ BŮH

Československo / 1969

Režie / Antonín Kachlík



15/08

ĎÁBELSKÉ LÍBÁNKY

Československo / 1970

Režie / Zdeněk Podskalský
0 komentářů
přidat komentář

Související články