Pozvánka na výstavu Fragments of a Style

České centrum Praha, 9.9. – 2.10.2009

Zdroj
České centrum Praha
Vložil
Tisková zpráva
31.08.2009 16:10
Výstavy

Výstava fotografií izraelského fotografa Yigala Gawzeho, která mapuje funkcionalistickou architekturu Bílého města v Tel Avivu.

Impulsem ke vzniku fotografií izraelského fotografa Yigala Gawzeho Fragments of a Style byla specifická architektonická estetika jedné z tel-avivských čtvrtí  tzv. Bílého města  (White City). Bílé město je dnes největší městskou čtvrtí postavenou v Internacionálním stylu na světě. Většina budov, jejichž počet se dnes odhaduje na 4000, byla postavena ve 30. letech 20. století německými židovskými architekty, absolventy Bauhausu, kteří byli nuceni po nástupu nacismu emigrovat do Palestiny.

Yigal Gawze na svých fotografiích zachytil fasádní a interiérové detaily staveb stejně jako jednotlivé budovy ve vztahu k celku Bílého města. Pozornost k detailu poukazuje na samou podstatu funkcionalistické architektury, zatímco druhá část fotografií nabízí exkurz do urbanismu výjimečné městské čtvrti. Dynamická kompozice a ostře pojatá perspektiva fotografií Yigala Gawzeho odkazuje k avantgardní fotografii. Autor volí tento postup záměrně s cílem zachytit ducha izraelského modernismu.

Fotograf Yigal Gawze se narodil v roce 1952 v Tel Avivu. Vystudoval architekturu na School of Architecture v Torontu a poté fotografii na École Nationale Supérieure Des Arts Décoratifs v Paříži. Své práce vystavuje po celém světě. Výstava Fragments of a Style se dosud představila v San Franciscu, Chicagu, Torontu, Cordobě a rakouském Eisenstadtu.

Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze.

Doprovodný program k výstavě:
10. 9. 2009, 18:00 Přednáška Yigala Gawzeho, autora výstavy Fragments of a Style. Tématem do češtiny tlumočené přednášky bude architektura Bílého města v Tel Avivu.
České centrum Praha, Rytířská 31, 110 00 Praha 1

> www.czechcentres.cz/prague
0 komentářů
přidat komentář