Opavské muzeum ukáže krásu slezské architektury

Vložil
ČTK
05.01.2012 18:25
Opava

Opava - Krásu přírody a pestrost architektury Slezska představí dvě velké výstavy, které pro letošní rok chystá Slezské zemské muzeum v Opavě. ČTK to sdělila mluvčí muzea Romana Talačová. Hrabyňský Památník II. světové války zase v tomto roce ukáže válku z pohledu žen a v Arboretu Nový Dvůr uvidí lidé život v indiánské vesnici.
    Mezi nejvýznamnější připravované akce se podle Talačové řadí výstavy věnované přírodním a architektonickým krásám Slezska. Obě budou umístěné v Historické výstavní budově muzea. První výstava nazvaná Expozice Slezsko bude otevřena od května. "Je to ambiciózní projekt, kterým bychom rádi představili přírodu a kulturu jedné z historických zemí českého státu," uvedla mluvčí.
    Další výstava věnovaná Slezsku se pak od září do února 2013 zaměří na architektonické památky regionu. "Ve Slezsku nejsou jen hutě, doly a továrny. Je to krajina plná nádherných kostelů, zámků, vil a mnoha dalších zajímavých staveb," řekla. Výstava nabídne netradiční pohled na krajinu Slezska a její proměny v historii. V expozici budou jak snímky a předměty z dosud dochovaných památek, tak i těch, které byly nenávratně zničeny.
    V tomto roce budou navíc dokončeny dvě rozsáhlé rekonstrukce budov ve správě muzea. Oprava Historické výstavní budovy byla zahájena na podzim 2010 a celkové náklady činily 110 milionů korun. A na podzim by měla být znovu otevřena Ústřední knihovna Slezského zemského muzea.
    Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem na území dnešní České republiky, jeho historie sahá až do roku 1814. Ve svých sbírkách má 2,4 milionu předmětů, a v tomto ohledu je tak i největším muzeem v Česku.
0 komentářů
přidat komentář