Návrhy na novou budovu NK už vidělo přes 4500 lidí

Vložil
ČTK
03.04.2007 12:55
Praha

Praha - Výstavu návrhů na novou budovu Národní knihovny (NK) si od vernisáže minulou středu prohlédlo přes 4500 návštěvníků. ČTK o tom informovala Kateřina Grešlová z úseku komunikace NK. Výstava v Galerii Klementinum potrvá do 31. května, je přístupná zdarma a představuje všech 355 návrhů, které do mezinárodní architektonické soutěže na stavbu knihovny přišly.

    Návštěvníci mohou plány jednotlivých architektů porovnávat prostřednictvím výkresů, fotografií modelů i počítačových vizualizací. Závěr výstavy je věnován osmi finalistům, jejichž práce jsou představeny podrobněji včetně samotných modelů. Největší prostor je věnován vítěznému projektu britské kanceláře Future Systems pod vedením Jana Kaplického.
    Na výstavě je tento návrh zasazený do modelu Letenské pláně, kde by měla budova stát; ten sloužil porotě jako pomůcka při hodnocení soutěžních návrhů.
    Výstava je doplněna projekcí dokumentu, který mapuje průběh soutěže, a projekcí filmu o  Janu Kaplickém.
    Architektonickou soutěž na návrh nové budovy vyhlásila Národní knihovna loni v květnu a jejího vítěze oznámila 2. března. Okamžitě se spustila vlna diskusí nejen mezi odborníky, ale i mezi laickou veřejností. Většinou je jejich předmětem pouze vzhled navrhované stavby, zaznívají však i  kritické hlasy z řad odborníků.
    Týkají se především údajného nedodržení podmínky soutěže ohledně lokalizace skladu knih do nadzemní části budovy; vítěz jej má pod zemí. Byť vyhlašovatel soutěže námitky odmítá, Česká komora architektů minulý týden požádala Mezinárodní unii architektů, aby regulérnost soutěže prověřila.
0 komentářů
přidat komentář